Przytłaczają cię obowiązki w pracy? Masz dość swojego szefa lub współpracowników? Nie widzisz żadnych perspektyw rozwoju na danym stanowisku? Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie jesteś jedną z tych osób, które planują zmianę dotychczasowej pracy na inną. Zanim jednak rozpoczniesz nowy rozdział w swoim życiu zawodowym, zapoznaj się z kilkoma praktycznymi zasadami, dzięki którym odejdziesz z pracy w miłej atmosferze.

Porozmawiaj w cztery oczy

Bez względu na charakter relacji z przełożonym, zbierz się na odwagę, by osobiście porozmawiać z nim o odejściu z pracy. Wypowiedzenie złożone przez telefon lub drogą mailową jest nie tylko niekulturalne, ale też uniemożliwia pozostawienie po sobie dobrego wrażenia. Zamiast tego, podczas rozmowy w cztery oczy, warto powiedzieć wprost o powodach i terminie odejścia.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Panuj nad emocjami

Złożenie wypowiedzenia to nie czas na wylewanie żalu i pretensji wobec pracodawcy lub współpracowników. Choćby dlatego, że nigdy nie wiemy co czeka nas w przyszłości. Być może znienawidzony szef okaże się twoim potencjalnym klientem, a nielubiany współpracownik partnerem przy innym projekcie? Pozostaw po sobie jak najlepsze wspomnienia, skupiając się wyłącznie na pozytywnych aspektach czasu spędzonego w firmie.

Podziękuj za współpracę

Nawet jeśli praca, z której właśnie odchodzisz, była dla ciebie niesatysfakcjonująca, podziękuj pracodawcy za jej umożliwienie. Powiedz, co zawdzięczasz firmie, jakie umiejętności w niej zdobyłeś i które wyzwania były z twojej perspektywy najcenniejsze.

Zaoferuj swoją pomoc

Do końca pracy bądź uczciwy wobec swojego pracodawcy. Dobrym pomysłem jest okazanie mu pomocy podczas wdrożenia nowego pracownika lub ukończenia trwających jeszcze projektów. Dobra wola może zaprocentować w przyszłości.

Poproś o referencje

Referencje są niezwykle ważne dla twojego dalszego rozwoju. Przed odejściem z firmy poproś o rekomendacje od pracodawcy, które mogą ci pomóc podczas wysyłania wypełnionego szablonu CV do potencjalnego pracodawcy.

Pożegnaj się ze wszystkimi

 

Zmiana pracy? Zrób to z głową! - 2

Nie zapomnij o pożegnaniu z kolegami z pracy!

Świetnym rozwiązaniem może być wspólne spotkanie z pozostałymi współpracownikami. Jeśli jednak nie łączyły cię z nimi zażyłe kontakty, wystarczy zwykłe pożegnanie z uściśnięciem sobie dłoni. Na koniec warto też wysłać maila z podziękowaniem do swoich klientów. To dowód na twój profesjonalizm i umiejętność odejścia z klasą.

Shares
Share This