Specyfika branży, miejsce zamieszkania czy kwestie osobiste to tylko kilka czynników wpływających na wysokość naszych zarobków. Zbyt niska pensja to dla wielu osób kluczowy powód niezadowolenie z pracy. Tymczasem, równie często sami popełniamy błędy, skutkujące tym, że nasza pensja nie jest dla nas satysfakcjonująca. Które z nich stają nam na drodze przez poprawą sytuacji finansowej? Jak ich uniknąć i cieszy się wysokimi zarobkami? Podpowiadamy!
Nie rozwijasz się
Jedyne co Cię ogranicza to Ty sam! Jeśli od dawna stoisz w miejscu – nie rozwijasz się i straciłeś dawny zapał do pracy, nie dziw się, że nie zarabiasz więcej. Twój szef potrzebuje dobrych argumentów, by płacić Ci więcej za to co robisz. A skoro robisz to od lat tak samo dobrze – może okazać się, że to za mało. By zmienić wysokość wynagrodzenia zacznij od zmiany podejścia. Pokaż się jako wartościowy pracownik – wykazuj się pomysłami, bądź pracowity, ucz się nowych rzeczy. Daj firmie powód, by zatrzymała Cię jak najdłużej i za jak największe pieniądze jednocześnie. Tylko swoją pracą osiągniesz awans lub podwyżkę.

Twój zawodowy sukces zależy od nieustannego inwestowania w siebie.
Co powinieneś zrobić?
By zarabiać więcej:
- bierz udział w szkoleniach, kursach czy studiach podyplomowych,
- korzystaj z e-booków i webinarów,
- chodź na spotkania branżowe,
- czytaj branżową prasę,
- zapisz się do newsletterów poświęconych branży.
Pokaż się z najlepszej strony
Jesteś świetnym specjalistą, ale nikt nie docenia Twojej pracy? Być może nie wybijasz się z tłumu! Nawet najlepszy ekspert, który siedzi cicho nie zostanie zauważony spośród dziesiątek czy nawet setek pracowników wielkich korporacji. By zasłużyć na podwyżkę, musisz się pokazać z jak najlepszej strony. Tylko w ten sposób przełożeni mogą dostrzec Twój ogromny potencjał.
Co powinieneś zrobić?
By zarabiać więcej:
- proponuj nowe rozwiązania i usprawnienia,
- twórz publikacje w branżowej prasie,
- udzielaj się w firmowej gazetce,
- zaproponuj spotkania dla zespołu,
- opisz case study ciekawego projektu.
Walcz o swoje
Pracujesz w firmie od kilku lat, ale nigdy nie dostałeś podwyżki? A czy kiedykolwiek o nią prosiłeś? No właśnie! Jeśli nie miałeś rozmowy z szefem nie dziw się, że sam nie wyszedł z propozycją dodatkowego wynagrodzenia. Negocjowanie podwyżki nie jest łatwe, ale tylko w ten sposób dowiesz się, czy w ogóle możesz na nią liczyć. Odważ się i nie czekaj aż szef sam zaproponuje Ci większą pensję.
Co powinieneś zrobić?
By zarabiać więcej:
- przygotuj się do rozmowy z szefem,
- przemyśl, ile chcesz zarabiać,
- przygotuj dobre argumenty dla podwyżki,
- dowiedz się, ile zarabiają pracownicy w Twojej branży,
- negocjuj dodatkowe benefity, jeśli szef odmówi Ci podwyżki.
Zmień pracę
Wiesz już, że w obecnej pracy nie masz co liczyć na podwyżkę? Może czas pomyśleć o zmianie pracy na inną? Tkwiąc w jednym miejscu przez długi czas bez perspektyw na lepsze wynagrodzenie nigdy nie poprawisz swojej sytuacji. Praca przestanie Ci dawać satysfakcję, przestaniesz się rozwijać i stracisz zapał, a chyba nie o to chodzi.
Co powinieneś zrobić?
By zarabiać więcej:
- zaktualizuj swoje CV,
- zacznij odpowiadać na ogłoszenia,
- przygotuj się do negocjacji wynagrodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej.