Jednym z elementów CV, poza ścieżką edukacji, doświadczeniem zawodowym i umiejętnościami dodatkowymi, jest sekcja zainteresowań kandydata. Jej uzupełnienie dostarcza potencjalnemu pracodawcy informacji o tym, jakimi jesteśmy osobami, jak lubimy spędzać po pracy i w jaki sposób odreagowujemy codzienne stresy. Podpowiadamy, jak opisać swoje hobby w CV, by zaintrygować pracodawcę swoją osobą i zachęcić go do rozmowy kwalifikacyjnej.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Kiedy warto pisać o hobby w CV?

Wypisanie zainteresowań w CV sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy dużego doświadczenia zawodowego, a konkurencja na dane stanowisko jest spora i chcemy się wyróżnić. Jeśli jednak staramy się o pracę w niszowej branży, w której brakuje pracowników, sekcję hobby możemy spokojnie pominąć.

O jakich zainteresowaniach pisać w CV?

Zainteresowania w CV – jak i o jakim hobby warto pisać - 2Muzyka, film, sport, książki i podróże – to najczęściej wybierane zainteresowania w CV, które wpisują kandydaci w swoich CV. Ich ogólny charakter sprawia jednak, że trudno jest się dzięki nim wyróżnić spośród dużej konkurencji. Jeżeli faktycznie twoim hobby jest muzyka, napisz więcej o  ulubionym gatunku i artystach, których lubisz słuchać. Jeśli interesujesz się filmem, podaj nazwiska najbardziej cenionych przez ciebie reżyserów. Gdy jesteś miłośnikiem podróży, pochwal się, w jaki region świata jeździsz najchętniej. Unikaj banalnych i nic nie wnoszących sformułowań – jeśli masz pisać o ogólnikach, lepiej nie pisz nic. Najlepiej w CV prezentują się nietypowe zainteresowania, które zapadają w pamięci potencjalnego pracodawcy i sprawiają, że z chęcią dopyta cię on o nie w trakcie rozmowy. Odnawiasz stare samochody, zajmujesz się fotografią analogową, skaczesz ze spadochronem, a może jesteś maratończykiem? Napisz o tym! Równie dobrym pomysłem, jest podanie w CV zainteresowań bezpośrednio związanych ze stanowiskiem lub branżą, w której aplikujesz. Na przykład, jeśli starasz się o posadę w branży marketingu internetowego, zainteresowanie nowymi technologiami sprawi, że zapunktujesz u pracodawcy jako osoba, która swoją pracę traktuje też jako hobby i nieustannie inwestuje czas we własny rozwój. Miej jednak na uwadze, że niektóre zainteresowania – zwłaszcza te najbardziej nietypowe, mogą zniechęcić pracodawcę do naszej osoby. Starając się o pracę w banku nie wspominaj raczej, że lubisz gry hazardowe.

Jak pisać o zainteresowaniach w CV?

Przede wszystkim pamiętaj, aby zainteresowania w CV które wpisujesz, były prawdziwe. Nie używaj ogólników i nie koloryzuj, bo może okazać się, że osoba, która przeprowadza z tobą rozmowę kwalifikacyjną zapyta cię hobby, którym sama się interesuje. Trzymaj się zasady – pisz tylko o tych pasjach, o których będziesz w stanie wypowiedzieć się w trakcie rozmowy.

Shares
Share This