Wysyłasz CV, chodzisz na rozmowy i w końcu – dostajesz propozycję pracy. Wydaje Ci się, że spełniają się Twoje największe marzenia. Tymczasem przyszły szef proponuje niższe wynagrodzenie niż zakładałeś lub informuje o większym zakresie obowiązków. Wszyscy przekonują Cię, byś jednak przyjął jego ofertę – w końcu tak długo szukałeś nowej pracy. Co zrobić w takiej sytuacji? Kiedy odrzucić propozycję pracy, by nie żałować?

Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie

Podejmowanie pracy, w której nie zarobisz wystarczająco dużo, może mieć sens tylko wtedy, gdy zależy Ci na stanowisku w tej konkretnej firmie i jesteś skłonny do poświęceń z nią związanych. We wszystkich pozostałych przypadkach zbyt niska pensja prędzej czy później spowoduje wzrost frustracji i być może doprowadzi do tego, że znów zaczniesz wysyłać swoje CV w odpowiedzi na ogłoszenia rekruterów.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Trudny szef

Po pierwszej rozmowie z potencjalnym szefem czujesz, że się nie dogadacie? Weź to pod uwagę, zanim przyjmiesz od niego ofertę pracy. Atmosfera w miejscu pracy jest niezwykle ważna, a skutecznie niszczyć mogą ją wszelkiego rodzaju napięcia na linii z szefem. By uniknąć konfliktów z przyszłości, zaufaj intuicji i odrzuć jego propozycję. Lepiej poświęcić nieco więcej czas na szukanie nowej pracy niż męczyć się z trudnym szefem.

Kiepska lokalizacja

Rozmowa kwalifikacyjna to najlepsza okazja, by sprawdzić, jak długo zajmie Ci dojazd i powrót z miejsca pracy. W końcu czasu spędzony w samochodzie lub komunikacji miejskiej jest ważną częścią naszej codzienności. Jeśli ma się okazać, że w korkach będziesz tkwić po kilka godzin dziennie – odpuść. Będziesz sfrustrowany, a przez to mniej wydajny. Lepiej poszukaj pracy w lepszej lokalizacji.

Kiedy warto odrzucić ofertę pracy? - 2

Czas dojazdu do pracy to jeden z czynników decydujących o przyjęciu lub odrzuceniu proponowanej posady.

Niesprzyjająca atmosfera pracy

Już podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz podpatrzeć jak funkcjonuje firma, do której aplikujesz. Jeśli w przestrzeni, w której pracuje zespół, do którego masz dołączyć panuje ciągły zgiełk – możliwe, że będziesz mieć trudności ze skupieniem się. Lub odwrotnie – jeśli nikt ze sobą nie rozmawia, być może trudne będzie dla Ciebie zaaklimatyzowanie się wśród kolegów z pracy. Dlatego tak ważne jest, by w trakcie spotkania z rekruterem poprosić go o zapoznanie z zespołem i opowiedzenie o tym, jak wygląda typowy dzień w firmie.

Jak odrzucić ofertę pracy?

Odrzucenie oferty nie należy najłatwiejszych. Bez względu na powód decyzji, pamiętaj, by zachować się w pełni kulturalnie. Przede wszystkim poinformuj o swoich planach rekrutera najszybciej jak to możliwe. Dzięki temu będzie on miał więcej czasu na znalezienie innej osoby na Twoje stanowisko. W kontakcie z nim podziękuj za zaproszenie na rozmowę oraz propozycję pracy, a następnie rzeczowo przedstaw swoje stanowisko.

Shares
Share This