Przeciętnie spędzasz w pracy 8 godzin dziennie. Tylko w skali roku daje to ponad 1700 godzin! To więc naturalne, że poziom satysfakcji z miejsca zatrudnienia znacząco wpływa na całe Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Choć każdemu z nas trudno czasem zmotywować się do wczesnego wstawania, codzienne chodzenie do pracy może być znacznie przyjemniejsze. Jak pracować, by polubić swoją pracę? Sprawdź nasze porady!

Nie daj się monotonii

Jak pokazują liczne badania, jednym z kluczowych czynników wpływających na utratę zainteresowania pracą jest nuda. Powtarzalne zadania i brak wyzwań mogą skutecznie osłabić Twój zapał i zaangażowanie w stosunku do wykonywanych obowiązków. By temu zapobiec, traktuj swoją pracę jako miejsce, w którym nieustannie zdobywasz nową wiedzę i cenne kompetencje. Im lepszy będziesz w tym co robisz, tym większą będzie dawać Ci to satysfakcję. Dzięki temu będziesz miał nie tylko poczucie spełnienia zawodowego, ale i być może zostaniesz dodatkowo doceniony przez swojego szefa.

Dbaj o relacje w pracy

Relacje z szefem i współpracownikami odgrywają ogromną rolę w pracy każdego z nas. Choć nie ze wszystkimi musisz się przyjaźnić, dobrze, byś w miejscu pracy miał osoby, które lubisz i darzysz zaufaniem. Takie, do których możesz zwrócić się o pomoc lub zaproponować wspólne wyjście po pracy. Nic tak nie mobilizuje do wstania skoro świt, jak możliwość rozmowy z ludźmi, z którymi świetnie się dogadujesz.

Wykorzystuj czas wolny

Na poziom zadowolenia z pracy wpływa też sposób, w jaki sposób spędzasz czas poza nią. Kiedy ostatnio byłeś na urlopie? Często zabierasz pracę do domu? Czy w weekendy odpisujesz na zaległe maile zamiast w pełni wypoczywać? Nie bądź niewolnikiem swojej pracy – pozwól sobie na czas tylko i wyłącznie dla siebie, swoich bliskich i znajomych. Także na co dzień, zapewniając sobie odpowiednią dawkę snu. Pamiętaj, że wypoczęty pracownik, to pracownik bardziej wydajny i szczęśliwy.

5 sztuczek, dzięki którym polubisz swoją pracę - 2

Lubisz jazdę na rowerze? Regularne przejażdżki to lepsze samopoczucie na co dzień, także w pracy.

Miej cel

Nie traktuj pracy wyłącznie jako źródło utrzymania. Niech będzie ona dla Ciebie sposobem realizacji marzeń. Jakich? To zależy już tylko i wyłącznie od Ciebie. Niech będzie to zakup wymarzonego samochodu, wyjazd na egzotyczne wakacje lub powiększenie kolekcji znaczków. Znając cel pracy będziesz bardziej efektywny i nastawiony na jego spełnienie.

Myśl pozytywnie

Ciągłe zadręczanie się pracą nic Ci nie da, jeśli nie spróbujesz nawet zmienić swojego nastawienia. Popracuj nad pozytywnym myśleniem, które może wiele zdziałać. Choć aktualna praca nie musi być szczytem Twoich marzeń lub nie umiesz znaleźć wspólnego języka z szefem lub kolegami – ma też przecież jakieś plusy. Może jest dobrze płatna i świetnie zlokalizowana? Zauważaj dobre strony!

Co jeśli nawet to nie działa?

Jeśli żaden ze sposobów nie jest w stanie dać Ci radości z pracy, może czas na jej zmianę. Przeanalizuj swoją sytuację i odważ się wziąć życie w swoje ręce. Przygotuj na nowo swoje CV i aplikuj do firm, w których praca może być dla Ciebie bardziej satysfakcjonująca.

 

 

Shares
Share This