Planujesz odbyć staż? A może właśnie zostałeś przyjęty na praktyki zawodowe? Nie wiesz jak właściwie wykorzystać spędzony na nich czas i co zrobić po ich zakończeniu? Podpowiadamy! Aż ¾ polskich studentów odbywa w pewnym momencie swojej nauki staż lub praktykę. Wyniesiona z nich wiedza i doświadczenie mogą być niezwykle przydatne w dalszych etapach kariery zawodowej. By jedna ukończenie stażu lub praktyk zaowocowało w przyszłości, warto pamiętać o kilku zasadach. Podpowiadamy jakich!

W trakcie stażu lub praktyk

Bądź zaangażowany

Daj się poznać jako osoba zaangażowana. Bez względu na rodzaj powierzonych w Twoje ręce zadań, zadbaj o ich jak najlepszą realizację. Wykazuj się, jeśli masz taką możliwość. Twój entuzjazm z pewnością zostanie doceniony przez szefa firmy i jej pracowników.

Bądź ciekawski

Staż lub praktyki to najlepsza okazja, by zadawań wiele pytań osobom o większej wiedzy i doświadczeniu. W ten sposób udowodnisz swoje zainteresowanie pracą oraz aktywne uczestniczenie w życiu firmy. Dzięki temu ze stażu lub praktyk wyniesiesz wiele cennych informacji, których nie znajdziesz w książkach czy internecie.

Bądź towarzyski

Staż lub praktyki, choć trwają zwykle tylko kilka miesięcy, pozwolą Ci na nawiązanie wielu zawodowych relacji. Wykorzystasz je nie tylko do właściwego wykonywania zadań, ale i w przyszłości. Być może szukając kiedyś pracy, kontakty zdobyte w trakcie stażu lub praktyk pomogą Ci w znalezieniu tej wymarzonej.

Po stażu lub praktykach

Zostań w firmie

Już w trakcie stażu lub praktyk dowiedz się, jakie są dalsze plany firmy. Czy pracodawcy zależy na wykształceniu kandydatów na samodzielne stanowiska? Czy firma zamierza zatrudnić nowe osoby? Znając odpowiedzi na te pytania będziesz wiedział, czego się spodziewać po kilku miesiącach. I nie będziesz rozczarowany, jeśli okaże się, że po stażu lub praktykach nie masz szans, by zostać w firmie dłużej.

Szukaj pracy

Zakończony właśnie staż lub praktyki to doskonały moment na poszukiwanie pracy. Zaktualizuj swoje CV, wpisując czym dokładnie zajmowałeś się jako stażysta lub praktykant. Zdobyta wiedza i doświadczenie mogą pomóc Ci w zdobyciu pierwszej, wymarzonej pracy.

Staż lub praktyki - jak dobrze je wykorzystać? - 2

Po stażu lub praktykach masz wiedzę, dzięki której możesz zdobyć wymarzoną pracę. Znajdź ją!

Inwestuj w rozwój

Udział w stażu lub praktykach to świetna okazja, by poznać swoje słabe i mocne strony. Umiesz pracować pod presją czasu, ale zadania zespołowe Cię przerastają? Po zakończeniu współpracy możesz rozwijać swoje kompetencje i pracować nad tymi umiejętnościami, które wymagają jeszcze poprawy. Dzięki inwestycji we własny rozwój staniesz się bardziej wartościowym pracownikiem.

Bez względu na to, czy po stażu lub praktykach pozostaniesz w firmie, wykorzystaj w pełni swój czas. Kompetencje zdobyte w ich trakcie umieścisz w swoim CV, co będzie sporym atutem Twojej kandydatury!

Shares
Share This