Jak pokazują liczne badania, osoby poszukujące zatrudnienia, znajdują je zwykle w efekcie własnych poszukiwań. Najpopularniejszymi miejscami, w których można znaleźć wymarzoną posadę, są portale ogłoszeniowe oraz strony www firm. Jak wiadomo, proces poszukiwania pracy bywa czasochłonny, a im dłużej zajmuje, tym szybciej tracimy nadzieję na znalezienie odpowiedniej jakiejkolwiek posady. Jak szukać pracy, kiedy zbyt długo doskwiera nam bezrobocie i kurczą się zgromadzone na koncie środki? Co zrobić, żeby poszukiwanie zatrudnienia przebiegało bardziej efektywnie? Podpowiadamy!

Odśwież swoje CV

Jeszcze raz dokładnie przejrzyj swoje CV. Możliwe, że potencjalnych pracodawców zniechęcają do niego błędy ortograficzne, luki w życiorysie czy brak aktualnych informacji. Zanim wyślesz dokument w odpowiedzi na kolejne ogłoszenia, zadbaj o jego odpowiednią treść oraz stronę graficzną. Dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z gotowego szablonu CV, dopasowanego do charakteru pracy, którą chcesz wykonywać. Nowoczesny layout to standard, który przyciąga wzrok – podkreślają sami rekruterzy.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Pokaż się w branży

Być może twoje szanse na zatrudnienie byłyby większe, gdyby potencjalni pracodawcy lub specjaliści od rekrutacji wiedzieli kim jesteś. Załóż konto na jednym z portali poświęconych poszukiwaniu pracy, udzielaj się na forach branżowych i bierz udział w spotkaniach, dzięki którym możesz nawiązać wartościowe kontakty.

Przeanalizuj rynek

Dopiero wchodzisz na rynek lub wracasz na niego pod dłuższej nieobecności? Zrób porządny wywiad na temat branży, w której szukasz pracy. Dowiedz się jak najwięcej o aktualnych trendach na rynku pracy i kwalifikacjach cenionych przez pracodawców. Jeśli masz na oku konkretną firmę, wejdź na jej stronę, na której znajdziesz informacje dotyczące jej historii, wizji i planów na najbliższą przyszłość. Powołując się na zdobytą w ten sposób wiedzę w swoich dokumentach aplikacyjnych, zwiększysz znacznie szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Stwórz swój wirtualny wizerunek

Być może nie zdajesz sobie sprawy, ale Twój wizerunek w internecie może determinować to, jak skutecznie szukasz pracy. Ogromna moc jaką posiadają social media, ma coraz większy wpływ na to, w jaki sposób ostrzegają nas potencjalni pracodawcy, a przede wszystkim – czy są w ogóle zainteresowani naszą kandydaturą. Jeśli więc aktywnie, ale bezowocnie szukasz pracy, problem może tkwić w tym, jakie ślady pozostawiasz po sobie w internecie. Zastanów się na tym, czy treści, które publikujesz na swoim facebooku, na forach internetowych, blogach i w winnych miejscach w sieci, nie dyskwalifikują Twojej kandydatury w oczach potencjalnego pracodawcy.

Bądź konsekwentny

Szukanie pracy wymaga określonego planu działań. Niezwykle pomocne może być dla Ciebie przygotowanie harmonogramu, w którym zawrzesz informacje o liczbie wysłanych w danym dniu ofert, przebytych rozmów telefonicznych czy spotkań z pracodawcami.

Jak skutecznie szukać pracy? - 2

Nie masz jeszcze planu szukania pracy? Stwórz go dziś, by przekonać się, jak bardzo będzie Ci pomocny!

Dzięki temu będziesz mieć wgląd w dotychczasowe nakłady czasu i pracy na poszukiwanie zatrudnienia. Nawet jeśli rzez długi czas będą one bezowocne – nie poddawaj się, a dotychczasowe zaangażowanie traktuj jako ważna lekcję na przyszłość.

Shares
Share This