Najpopularniejszą formą rozmowy rekrutacyjnej jest spotkanie kandydata z rekruterem twarzą w twarz. Coraz częściej zdarza się jednak, że firmy wstępnie selekcjonują pracowników na dane stanowisko poprzez rozmowę telefoniczną. W jaki sposób należy się do niej przygotować, by w pełni zaprezentować swoje walory potencjalnemu pracodawcy?

Obustronne korzyści

Rekrutacja na podstawie rozmowy telefonicznej oszczędza czas obu stron – firm poszukujących kandydatów na dane stanowisko, jak i samych poszukujących pracy. Wiąże się ona także ze znaczną redukcją kosztów, zwłaszcza po stronie aplikanta, który nie ponosi wydatków związanych z dojazdem na miejsce spotkania. W końcu też, w niektórych zawodach takich jak handlowiec czy telemarketer, rozmowa telefoniczna pozwala rekruterowi zbadać kompetencje kandydata, których nie da zmierzyć się podczas spotkania w siedzibie firmy.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Przygotowanie do rozmowy telefonicznej

By czerpać pełne korzyści z telefonicznej rozmowy rekrutacyjnej, warto być do niej odpowiednio przygotowanym. Podobnie jak podczas bezpośredniego spotkania z rekruterem, to od wywartego na nim wrażenia zależy, czy uda nam się zdobyć wymarzoną posadę.

Zaplanuj czas rozmowy

Każda rozmowa kwalifikacyjna jest inna – niekiedy trwa zaledwie kwadrans, a czasem przedłuża się do godziny. Dlatego ważne jest, by godzinę rozmowy ustalić tak, by mieć pewność, że nie koliduje ona z naszymi innymi planami, a w środku rozmowy nie będziemy zdenerwowani, że jesteśmy spóźnieni już w inne miejsce. Pamiętajmy też, by mieć niezbędny zapas czasu przed samą rozmową. Jeśli wracamy z pracy o 16:20, to nie umawiajmy rozmowy na dziesięć minut później – oszczędzi nam to stresu w przypadku ewentualnego spóźnienia i pozwoli powtórzyć przygotowane odpowiedzi na pytania rekrutera.

 

Rozmowa rekrutacyjna przez telefon -2

Umiejętnie zaplanuj dzień i godzinę rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon. Unikniesz dzięki temu spóźnienia lub poczucia, że gonią Cię inne obowiązki.

Wybierz odpowiednie miejsce

Nie bez znaczenia jest też samo miejsce rozmowy telefonicznej. Przede wszystkim zadbajmy o dobry zasięg, który zapewni nam na efektywną rozmowę w miejscu, w którym panuje cisza i spokój. Pozwoli nam to w pełni skupić się na rozmowie z rekruterem, któremu z kolei nie będą przeszkadzać dobiegające z drugiej strony słuchawki odgłosy ruchu ulicznego czy rozmawiających ludzi. No i najważniejsze – przed rozmową należy naładować telefon, by uniknąć przykrych niespodzianek w jej trakcie.

Przygotuj się merytorycznie

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon, choć przeprowadzana jest w innych warunkach, ma podobny przebieg do tej tradycyjnej. W jej trakcie zostaniemy z pewnością zapytani o kwestie naszego doświadczenia zawodowego, posiadanych umiejętności czy przebytych szkoleń zawartych w wysłanym do pracodawcy CV. W przeciwieństwie do rozmowy twarzą w twarz, podczas rozmowy przez telefon możemy korzystać ze znajdujących się przed nami pomocy, dzięki którym łatwiej wyrazimy kwestie dotyczące naszej kandydatury. Możemy w tym celu przygotować sobie kartkę z wypisanymi informacjami o firmie, do której aplikujemy, naszych umiejętnościach, które mogą mieć znaczenie na oferowanym stanowisku, o oczekiwaniach finansowych oraz pytania do rekrutera.

Głos

Tak jak podczas spotkania twarzą w twarz wiele zależy od naszej mimiki i gestykulacji, tak podczas rozmowy przez telefon dużą rolę odgrywa sposób w jaki mówimy do rozmówcy. Przede wszystkim warto się uśmiechać, bo wtedy nasz głos brzmi przyjaźniej oraz dopasować tempo wypowiedzi do rozmówcy. Dobrze też przyjąć wyprostowaną postawę – wtedy nasz głos brzmi najbardziej naturalnie. W trakcie rozmowy nie można oczywiści kolei żuć gumy lub jeść, stukać nerwowo o blat stołu czy pociągać nosem, bo doskonale słychać to po drugiej stronie słuchawki.

 

Shares
Share This