Chcesz zarabiać więcej? Uważasz, że zapracowałeś na zasłużoną podwyżkę? Nie wiesz jak negocjować z szefem wysokość płacy? To normalne – rozmowy o podwyżce stanowią problem dla większości pracowników. Strach przed wyjściem z inicjatywą i odrzuceniem propozycji może być onieśmielający. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z walki o lepsze zarobki. Jak przygotować się do rozmowy z szefem o podwyżkę, by ten nie odesłał nas z kwitkiem?

Przeanalizuj swoje dokonania

Jeśli jesteś przekonany o tym, że podwyżka po prostu Ci się należy, Twój przełożony może mieć zupełnie inne zdanie lub nie do końca podzielać Twoje poglądy co do jej wysokości. Zanim więc podejmiesz rozmowę na temat zwiększenia wynagrodzenia, przeprowadź staranną analizę swojej pracy i umiejętności deklarowanych w CV. Zgodnie z przyjętymi w wielu firmach zasadami, o podwyżkę warto starać się w kilku konkretnych przypadkach. Jakich?

Pracujesz w firmie od dawna, a przełożeni doceniają Twój wkład w rozwój firmy.
Awansowałeś, ale zmiana stanowiska nie spowodowała wzrostu płacy.
Odniosłeś znaczący sukces, który przyniósł firmie mierzalne zyski finansowe lub wizerunkowe.

Wybierz odpowiedni moment

Nie każdy moment na rozmowę o podwyżce jest odpowiedni. Jeśli w danym momencie pracujesz mniej efektywnie, często przebywasz na zwolnieniu lub masz za sobą nieudany projekt – wstrzymaj się z decyzją o negocjacjach, które najprawdopodobniej nie skończą się dla Ciebie pomyślnie. Dobra chwila na rozmowę z szefem jest zawsze tuż po tym, kiedy udało Ci się podpisać ważna umowę, sfinalizować intratny projekt, pozyskać ważnego klienta czy wdrożyć innowacyjne rozwiązanie, które przyniesie firmy zyski. Dzięki konkretnym sytuacjom będziesz mieć silne argumenty, które mogą przekonać szefa i tym, że należy Ci się podwyżka.

Miej alternatywę

Nie w każdym momencie pracodawca jest w stanie spełnić Twoją prośbę związaną z podwyżka. Problemy finansowe firmy, nowe czekające ją wyzwania, zmiany w strukturze czy inne ważne wydarzenia nie zawsze sprzyjają negocjacjom z szefem. Dlatego przed rozmową z nim warto przygotować sobie plan B w postaci alternatywy dla pieniędzy, na których najbardziej Ci zależy, a których nie możesz w danej chwili dostać. Być może satysfakcjonująca będzie możliwość uczestniczenia w interesującym kursie, benefity dla członków rodziny czy możliwość częściowej pracy zdalnej z domu – w końcu oszczędność na dojazdach to dla Ciebie też jakiś zysk.

Zaproponuj kwotę

Zebrałeś się na odwagę, by porozmawiać z szefem o podwyżce. Choć ten zgodził się na nią, przy kolejnej wypłacie okazuje się, że zamiast oczekiwanego zastrzyku gotówki, stan Twojego konta powiększył się zaledwie o 100 zł.

Jak rozmawiać z szefem o podwyżce? - 2

Podczas rozmowy z szefem nie zapomnij o zaproponowaniu mu kwoty podwyżki.

Chyba nie o to Ci chodziło? Unikniesz takiej sytuacji, jeśli przed rozmową z pracodawcą oszacujesz jaka podwyżka będzie dla Ciebie satysfakcjonująca. Pamiętaj o rzeczowych uzasadnieniu – nie oczekuj zbyt wygórowanej podwyżki, nieadekwatnej do zarobków w branży ani nie zaniżaj oczekiwań, które szef może odebrać jako brak wiary w siebie.

Shares
Share This