Choć internet stanowisko doskonałe narzędzie do komunikacji, rozwijania sieci kontaktów zawodowych oraz ułatwia szukanie pracy, niezbędne jest umiejętne korzystanie z jego możliwości. Coraz częściej bowiem rekruterzy szukają informacji o kandydatach właśnie w sieci. Od tego, co publikujemy pod swoim imieniem i nazwiskiem, zależy nasz wizerunek w internecie. Roznegliżowane zdjęcia z wakacji czy obraźliwe komentarze wobec poprzedniego szefa mogą skutecznie przekreślić nasze szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Jak chronić swoją prywatność i kreować dobre imię w internecie?

Nie wszystko na pokaz

Wielu z nas lubi dzielić się swoim prywatnym życiem na portalach społecznościowych. Zdjęcia z ostatniego wyjazdu, posty na własnym profilu i wpisy u innych użytkowników nie są niczym złym, o ile dostęp do nich mają tylko odpowiednie osoby. Niezbędnym elementem tworzenia własnego wizerunku w sieci, jest umiejętne ustawienie prywatności. Korzystając z tej opcji możemy zadecydować, czym chcemy dzielić się wyłącznie ze znajomymi, a co bez obaw możemy pokazać wszystkim – łącznie z potencjalnym pracodawcą.

Reputacja pracownika w sieci – jak i dlaczego warto o nią dbać? - 2

Przed publikacją zdjęć i postów w sieci, zastanów się, kto będzie mógł je zobaczyć.

Ekspert w swojej dziedzinie

Budując własną markę w sieci, warto skupić się przede wszystkim na obecności w serwisach zrzeszających pracowników wielu branż. Dobrym pomysłem będzie z pewnością założenia konta na takich portalach jak LinkedIn czy Goldenline. Z ich pomocą możemy zaprezentować szerszemu gronu odbiorców, a przede wszystkim – rekruterom, swoje doświadczenie, umiejętności i sukcesy, które mogą być wartościowe z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Pamiętajmy o tym, co i w jaki sposób komunikujemy na specjalistycznych forach – na nich również przesiadują rekruterzy!

Żonglowanie nazwami kont

Większość z nas posiada konta na wielu różnych portalach społecznościowych, w serwisach pocztowych, sklepach online i nie tylko. To zrozumiałe, że dla własnej wygody, posługujemy się w nich często tą samą nazwą użytkownika. Uwaga – to nie tylko ułatwienie dla nas, ale i dla rekruterów, którzy mogą w ten sposób śledzić w nas w wielu różnych miejscach jednocześnie. Dobrą praktyką jest więc tworzenie różnych nazw kont, które trudniej namierzyć.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Profesjonalny adres mailowy

Na koniec – niby oczywistość, o której wciąż zapomina jednak wiele osób szukających pracy. Profesjonalny adres mailowy, który jest naszą najlepszą wizytówką podczas wysyłania CV do potencjalnych pracodawców. Zadbajmy więc o to o jego poprawną, czytelną i bezbłędną nazwę. Najlepiej, by składały się na nią nasze imię i nazwisko bądź inicjały. Nazwy takie jak kasienka123@buziaczek.pl czy łysywojtek85@amorki.pl raczej nie pomogą nam w spełnieniu marzeń o pracy.

Shares
Share This