Referencje to nic innego jak wypowiedzi byłych współpracowników na nasz temat. Przedkładane przed nowym, potencjalnym pracodawcą mają dostarczyć mu wiedzy o tym, czego się może po nas spodziewać. A więc i mogą one decydować o jego ostatecznej decyzji o zatrudnieniu. Mimo to kandydaci często zapominają o korzyściach wynikających z załączania referencji, uznając, że nie mają one wpływu na powodzenie rekrutacji. Jak sprawić, by referencje przemawiały na Twoją korzyść?

Pozyskiwanie opinii

Aby uzyskać referencje nie musisz kontaktować się z byłym pracodawcą lub współpracownikiem. Coraz popularniejsze wśród kandydatów na różne stanowiska są opinie wystawiane w internecie. A szczególnie w mediach społecznościowych dla profesjonalistów – serwisach typu LinkedIn czy GoldenLine. Umożliwiają one publikację opinii na nasz temat przez osoby, które miały okazję z nami współpracować jako kontrahenci, klienci czy podwładni. Zaprezentowane w ten sposób referencje są przede wszystkim wiarygodne dla rekrutera.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Referencje w widocznym miejscu

Chcesz załączyć w swoim CV referencje, ale umieszczasz je na ostatniej stronie lub pomniejszoną czcionką. Nic dziwnego, że nie przykuwają one wzroku rekrutera! By zostały przez niego zauważone muszą być odpowiednio wyeksponowane. Nie chodzi oczywiście, by były pierwszą informacją o Tobie, jaką znajdą. W CV dobrze sprawdza się umieszczenie kontaktów do bezpośrednich przełożonych. To w końcu Twoi najbliżsi współpracownicy, którzy mogą na Twój temat powiedzieć wiele dobrego.

Selekcja referencji w CV

Masz się czym pochwalić przed potencjalnym pracodawcą? To świetnie! To nie znaczy, że w CV powinieneś umieszczać wszystkie wystawione Ci referencje. Opinie współpracowników poddaj selekcji. Jeśli aplikujesz na stanowisko wymagające pracy zespołowej – zamieść opinie współpracownika. Kiedy starasz się o posadę specjalisty – dołącz referencje bezpośredniego przełożonego. Jako freelancer posłuż się poleceniem od klienta.

Referencje pozwolą Ci zdobyć pracę marzeń -2

W CV umieść wyłącznie te referencje, które są najbardziej wartościowe dla pracodawcy.

Liczba referencji ma znaczenie

Długa lista referencji nie tylko zniechęci rekrutera, ale i może wzbudzić jego podejrzenie co do Twojej prawdomówności. Ograniczona wiarygodność wobec opinii załączonych przez kandydatów jest już standardem. Dlatego podczas wyboru opinii skup się tylko na tych, które mogą najbardziej przysłużyć się Twojej kandydaturze i które dotyczą konkretów, na przykład zrealizowanych wspólnie projektów, wykonanych zleceń i innych, które możesz łatwo udowodnić.

Zanim załączysz referencje

Zanim umieścisz w swoim CV jakiekolwiek referencje od poprzednich przełożonych lub kolegów z pracy, powiadom ich o tym fakcie. Być może osoba rekrutująca Cię do nowej pracy zechce się osobiście z nimi skontaktować i potwierdzić przedstawioną przez Ciebie w CV opinie. Chodzi nie tylko o uzyskanie zgody na podanie ich danych kontaktowych, ale też uprzedzenie przed niespodziewanymi telefonami od rekruterów.

Chcesz podzielić się opiniami ze swoim potencjalnym pracodawcą? Nie czekaj – dzięki naszym poradom referencje pomogą Ci zdobyć jego zaufanie… i być może wymarzoną pracę!

Shares
Share This