Przed rozmową kwalifikacyjną wielu z nas układa w swojej głowie możliwe scenariusze, starając się przewidzieć, o co zostaniemy zapytani. I choć każde spotkanie z rekruterem jest inne, tak jak inne są zadawane przez nich pytania, to warto przygotować odpowiedzi na te, które pojawiają się najczęściej. Dzięki temu łatwiej będzie nam opanować towarzyszący rozmowie o pracę stres i zachować płynność wypowiedzi. O co najczęściej pytają rekruterzy? Jak odpowiadać na ich pytania? Podpowiadamy!

Pytania na start

Po dotarciu na rozmowę kwalifikacyjną rekruterzy często witają nas pytaniem w stylu:

Czy trafił/a Pan/Pani do nas bez żadnych problemów?

Pytania tego rodzaju zadawane są przez nich w celu rozluźnienia napięcia i stworzenia przyjaznej atmosfery. Dla nas kandydatów to doskonała okazja, by zaprezentować swój entuzjazm i pozytywne nastawienie do życia. Dlatego, nawet jeśli w drodze zabłądziliśmy, uciekł  nam autobus lub wysiedliśmy na złym przystanku – nie warto o tym wspominać, żeby nie wyjść na marudę lub gapę. Zamiast tego lepiej jest z uśmiechem na twarzy utrzymywać, że na rozmowę dotarliśmy bez najmniejszych kłopotów.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Pytania o firmę

Wśród zadanych na tym etapie pytań możemy być pewni poruszenia następujących kwestii:

Co zainteresowało Pana/Panią w naszej ofercie?

Dlaczego chciałby Pan/Pani u nas pracować?

Co Pan/Pani wie o naszej firmie/branży?

Przed spotkaniem z rekruterem należy jeszcze raz zapoznać się dokładnie z ofertą pracy, wejść na stronę www firmy i dowiedzieć się nieco więcej o samej branży, w której działa. Umiejętność udzielenia odpowiedzi na zadane pytania to najlepszy sposób, by pokazać rekruterowi nasze zainteresowanie nie tylko oferowanym stanowiskiem, ale i pracą w samej firmie. Dobrze widziane są ciekawostki dotyczące aktualnych projektów firmy, zdobytych nagród czy trendów na rynku. Jak płachta na byka zadziałają na rekrutera odpowiedzi, że nie pamiętamy, jakie informacje znajdowały się dokładnie w ogłoszeniu, bo odpowiadamy na wiele z nich lub zabrakło nam czasu na zapoznanie się ze stroną internetową firmy.

Pytania o edukację

Na rozmowie kwalifikacyjnej mogą pojawić się pytania dotyczące naszego wykształcenia, takie jak:

Dlaczego Pan/Pani wybrał taki kierunek studiów?

Czy wybrałby/łaby Pan/Pani ponownie ten sam kierunek studiów?

Jakie dodatkowe kursy Pan/Pani ukończył/a?

Na tym etapie ważne jest, by udowodnić rekruterowi faktyczne zainteresowanie ukończonym kierunkiem studiów i zaakcentowanie zdobytych w ich trakcie umiejętności, które mogą być przydatne na oferowanym stanowisku. Jak ognia należy unikać odpowiedzi, w których sugerujemy, że wybór studiów był przypadkiem i nie wynikał z naszych zainteresowań daną dziedziną.

Pytania o doświadczenie

Mimo że informacje o naszym doświadczeniu zawieramy już w CV, rekruterzy często odnoszą się do nich w trakcie rozmowy, pytając:

Które ze zrealizowanych projektów przyniosły Panu/Pani najwięcej satysfakcji?

Jak wyglądała Pana/Pani praca na poprzednim stanowisku?

Co sprawiło, że związał/a się Pan/Pani właśnie z tą branżą?

Pytania, które usłyszysz na rozmowie kwalifikacyjnej cz. 1 - 2

Zrealizowałeś ciekawy projekt w poprzedniej pracy? Pochwal się nim podczas rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą.

Przed spotkaniem z rekruterem warto przeanalizować swoje CV i przygotować wypowiedź, w której zawarte będą takie elementy jak obowiązki na poprzednich stanowiskach, odniesione na nich sukcesy czy doświadczenia, które nawiązują do pracy, o którą obecnie się ubiegamy.

Shares
Share This