30% rekruterów przyznaje, że kandydaci słabo odpowiadają na zadawane przez nich pytania na rozmowach o pracę. By zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie i wyróżnić się spośród tłumu konkurencji, warto przygotować przemyślane odpowiedzi na te z pytań, które pojawiają się najczęściej. Dziś prezentujemy cz. 2 pytań, które można usłyszeć na spotkaniu z rekruterem.

Pytania o poprzednią pracę/pracodawcę

W tej kwestii rekruter może zapytać:

Co było powodem zakończenia współpracy z ostatnim pracodawcą?

Zapytani o powód zakończenia ostatniej współpracy, unikajmy mówienia źle o byłym pracodawcy – nie tylko nie wyjdziemy w ten sposób na niewdzięcznych i nielojalnych, ale unikniemy też sytuacji, w której potencjalny pracodawca zna się z byłym szefem.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Pytania o mocne i słabe strony

Wielu rekruterów zadaje kandydatom pytanie:

Jakie są Pana/Pani mocne i słabe strony?

Dobrze, jeśli potrafimy określić zarówno swoje zalety, jak i wady w pracy. Mówiąc o zaletach, warto skupić się na przykładach osiągnięć, które są potwierdzeniem danych cen. Kiedy wspominamy o wadach, skupmy się na tym, w jaki sposób nad nimi pracujemy. Nigdy nie mówmy o tym, co nie ma pokrycia w rzeczywistości.

Pytania o przyszłość zawodową

W tej części rozmowy kwalifikacyjnej z ust rekrutera mogą paść takie pytania jak:

Na jakim stanowisku widzi się Pan/pani za kilka lat?

Jakie są Pana/Pani cele zawodowe?

Brak konkretnego planu na siebie lub zdanie się na to, co przyniesie los nie są zbyt dobrze widziane w oczach rekruterów. Ci znacznie bardziej cenią kandydatów, którzy mają pomysł na siebie i nieustannie do niego dążą. Warto więc podkreślić, że zdobycie oferowanej posady pomoże nam w realizacji zawodowego planu.

Pytania związane z dyspozycyjnością

Możemy mieć pewność, że na rozmowie kwalifikacyjnej nie zabraknie takich pytań jak:

Kiedy może Pan/Pani zacząć dla nas pracować?

W jakim wymiarze godzin jest Pan/Pani dyspozycyjna?

 

Pytania, które usłyszysz na rozmowie kwalifikacyjnej cz. 2- 2

Termin rozpoczęcia pracy i zakres godzin to jedne z ważniejszych kwestii omawianych z rekruterem

Te kwestie szczególnie warto przemyśleć sobie przed rozmową, by w jej trakcie być pewnym odpowiedzi. Najważniejsza w ich przypadku jest konsekwencja – jeżeli zadeklarujemy, że pracę w firmie możemy zacząć od zaraz, to tylko wtedy, gdy nie obowiązuje nas okres wypowiedzenia w firmie, z której odchodzimy. Podobnie rzecz ma się z godzinami – nie mówmy, że możemy pracować na cały etat, jeśli tak naprawdę interesuje nas tylko jego połowa.

Pytania o wynagrodzenie

Jednym z ważniejszych pytań, zarówno dla kandydata, jak i dla rekrutera jest:

 Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?

Pracodawca musi wiedzieć, za jaką stawkę jesteśmy dla niego w stanie pracować, a my – mieć pewność, że będzie ona dla nas satysfakcjonująca. Należy więc dobrze przemyśleć odpowiedź na to pytanie, nawet wtedy, gdy mówienie o oczekiwaniach finansowych przychodzi nam z trudem. Nie ma sensu zaniżać wynagrodzenia, tylko dlatego by dostać posadę na którą wysłaliśmy swoje CV, jeśli w przyszłości ma być dla ona dla nas nieopłacalna finansowo. Elastyczne podejście do wynagrodzenia ma sens tylko wtedy, gdy dana praca wiąże się dla nas z niezwykle cennym i wartym poniesienia dodatkowych kosztów doświadczeniem.

 

Shares
Share This