Wielu pracodawców w ogóle nie czyta listów motywacyjnych. Wynika to przede wszystkim z tego, że większość z nich jest naprawdę kiepskich na pierwszy rzut oka. Jeśli zależy Ci na tym, żeby akurat Twój list trafił w Twojego potencjalnego pracodawcę, musisz dać od siebie więcej, niż cała reszta. Zanim zaczniesz pisać swój pierwszy list, zerknij na przykłady listów motywacyjnych, są one dobrą inspiracją do tworzenia doskonałych dokumentów aplikacyjnych.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Czym jest list motywacyjny?

List motywacyjny przede wszystkim powinien być wędką zarzuconą na przyszłego pracodawcę. CV zazwyczaj jest dosyć suchą formą przedstawienia faktów, tak w liście rekruterzy doszukują się motywacji pracownika do podjęcia danej pracy, korzyści płynących z jego zatrudnienia oraz jego dotychczasowych osiągnięć. Jest to miejsce, w którym możesz popuścić wodze fantazji i w każdy znany Ci sposób zachęcić pracodawcę do wybrania Ciebie, jako najlepszego kandydata na dane stanowisko. W liście motywacyjnym powinieneś pokazać się od jak najlepszej strony i to jest kluczowy powód pisania tych listów. Bądź kompetentny i pisz w odpowiednim tonie, zwróć uwagę na to, że wszystkie przykłady listów motywacyjnych są napisane formalnie.

przykłady listów motywacyjnych

List motywacyjny może znacząco pomóc Ci zdobyć pracę

Jak napisać dobry list motywacyjny?

Jednym z ważniejszych dokumentów aplikacyjnych jest list motywacyjny. Możesz poszukać przykłady listów motywacyjnych w sieci. Wiele ludzi lekceważy pisanie listu, jest to bardzo często spotykany błąd, szczególnie popełniany przez młodych ludzi albo osoby starające się o niewymagającą pracę. Jeśli w ofercie pracy wymagany jest list motywacyjny, to bez zastanowienia powinieneś go wysłać. Lekceważenie tego wymogu na pewno będzie skutkowało odrzuceniem Twojej aplikacji. Jak wiadomo, człowiek uczy się na błędach, jednak jeśli Tobie zależy na dobrej pracy powinieneś zacząć uczyć się na cudzych błędach i zminimalizować ich występowanie. Każdy popełniony przez Ciebie błąd, zamyka Ci drogę do kariery.  

Najczęściej popełniane błędy

Większość ludzi notorycznie popełnia dokładnie te same błędy, Ty powinieneś się ich wystrzegać. To właśnie przez nie rekruterzy nie biorą na serio Twojej aplikacji.

  • przepisywanie słowo w słowo wzoru. Trudno jest samodzielnie skonstruować dobry dokumenty aplikacyjne. Przykłady listów motywacyjnych, które znajdziesz w Internecie są uniwersalne, musisz je porządnie przekształcić, tak, aby mówiły tylko o Tobie, a nie o wszystkich innych aplikantach na jedno stanowisko,
  • większe CV. List motywacyjny powinien być kontynuacją CV, a nie jego powieleniem. Nigdy nie przepisuj punktów z CV do listu. Napisz o korzyściach, które płyną z Twojego doświadczenia, o tym, co możesz nowego wprowadzić do firmy, o tym, dlaczego zatrudnienie Ciebie będzie strzałem w dziesiątkę,
  • brak konkretów. Profesjonalni rekruterzy zdanie „uważam, że wniosę ogromny wkład w rozwój państwa firmy” widzą codziennie i wiesz co z nimi robią? Tak, wyrzucają do kosza. Jeśli uważasz, że faktycznie dasz coś dobrego firmie, to napisz co to będzie. Każdy z nas lubi konkrety, a pracodawcy lubią je najbardziej. Przykłady listów motywacyjnych, których znajdziesz sporo w sieci zawsze zawierają same konkrety, to najlepszy dowód na to jak ważne są dla Twojego pracodawcy,
  • niedostosowanie do oferty pracy. List motywacyjny zawsze powinien być dostosowany do danej oferty pracy. Nigdy nie wysyłaj dokładnie tego samego listu do wszystkich firm. Zaoszczędzisz sporo czasu, jeśli wyślesz unikalny list motywacyjny do dziesięciu firm, niż do stu. Wiesz, co w tym przypadku jest najlepsze? Jest ogromne prawdopodobieństwo, że z tych dziesięciu firm ktoś się do Ciebie odezwie, a z tych stu, zapewne nikt. Postaw na unikalny list, ściśle dopasowany do oferty, dzięki temu szybko zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Przykłady listów motywacyjnych są po to, aby z nich korzystać, ale zawsze rób to z głową.

Wybij się z szarości. Oryginalność i kreatywność są jednymi z najbardziej pożądanych cech pracowników. Skonstruuj doskonały list motywacyjny, który podkreśli wszystkie Twoje najlepsze cechy, a wszystkie drzwi zostaną przed Tobą otwarte.

Shares
Share This