Wysłałeś CV do wymarzonej firmy i w końcu ktoś zadzwonił z niej do ciebie z propozycją rozmowy kwalifikacyjnej? Zaproszenie do dalszego etapu rekrutacji to już połowa sukcesu! Zadbaj, by druga część była równie udana, odpowiednio przygotowując się do spotkania z rekruterem. Podpowiadamy o czym pamiętać, by dostać pracę, na której tak bardzo nam zależy.
Zbierz informacje o firmie
Poznaj dobrze firmę, do której chcesz dołączyć. Jak pokazują badania, pracodawcy cenią sobie kandydatów, którzy włożyli trud w uzyskanie wiedzy na temat swojego przyszłego miejsca pracy. W internecie, w szczególności na stronie firmy, z łatwością znajdziesz wszystkie niezbędne informacje – o jej produktach i usługach, podejmowanych działaniach, aktualnych projektach, kondycji finansowej, nagrodach branżowych czy panujących w firmie zasadach. Jednym z częściej padających pytań na rozmowach kwalifikacyjnych jest to, dlaczego akurat w tej firmie chcielibyśmy pracować. Zaznajomienie się z opisem firmy z pewnością zostanie odebrane jako zainteresowanie i zaangażowanie w otrzymanie posady, na którą złożyłeś CV.
Poznaj oferowaną posadę
Przed rozmową warto zapoznać się także z opisem oferowanego stanowiska. Zazwyczaj rekruterzy chcą bowiem, by kandydat opisał, w jaki sposób spełnia wymagane w danej posadzie kryteria. W serwisach takich jak Goldenline czy Linked-In z łatwością znajdziesz wiele informacji na temat stanowisk pracy w firmie, do której złożyłeś CV. Przeczytasz na nich o zakresie zadań i obowiązków stawianych przed pracownikiem, dzięki czemu będziesz mógł zadawać bardziej wartościowe pytania dotyczące potencjalnej pracy podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.
Dowiedz się więcej o rozmówcy
Poznaj też, jeśli to oczywiście możliwe, osobę, z którą odbędziesz rozmowę kwalifikacyjną. Znając wcześniej jej nazwisko oraz pełnione stanowisko w firmie, będziesz mógł przewidzieć niektóre z pytań, pozwalając sobie jednocześnie lepiej przygotować się do odpowiedzi na nie.
Odkryj swoje zalety
Najważniejszym elementem przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej jest przygotowanie… siebie. Zbierz i zestaw na kilka dni przed rozmową najważniejsze informacje o swoich umiejętnościach, osiągnięciach i kwalifikacjach, przydatnych na stanowisku na które wysłałeś CV. Wypisz wartości, jakie możesz wnieść podczas pracy w firmie. Pokaż, jakie korzyści odniesie ona poprzez zatrudnieniu właśnie twojej osoby. Dzięki temu łatwiej i płynniej przedstawisz swoje atuty podczas rozmowy kwalifikacyjnej.