Od lat wykonujesz te same zadania i czujesz, że w obecnej pracy nie czekają Cię już żadne wyzwania? Wszędzie słyszysz o tym, jak ciężko o pracę w Twoim zawodzie? Potrzebujesz zmian, ale jednocześnie się ich boisz? Przestrzegając kilku podstawowych zasad – i wystrzegając się kilku błędów – przekwalifikowanie się będzie łatwiejsze niż się spodziewasz. Przedstawiamy je poniżej!

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Spójrz wstecz

Zanim zrobisz krok w przód, spójrz najpierw za siebie. Nie ma bowiem nic gorszego, niż podejmowanie nowej pracy bez uprzedniego przeanalizowania swojej dotychczasowej ścieżki zawodowej. Istnieje bardzo duże ryzyko, że zmiana posady zamiast wybawieniem, będzie dla Ciebie kolejnym utrapieniem. Dlatego, nim zdecydujesz się na przekwalifikowanie, dokonaj solidnej oceny sytuacji – przeanalizuj swoje możliwości przed złożeniem CV. Nie oszukuj się każda nowa praca będzie lepsza – nie będzie, jeśli nie dopasujesz jej do swojej osoby. Dopiero wtedy możesz zdecydować się na szukanie rozwojowego i opłacalnego zatrudnienia w zupełnie nowej dla siebie dziedzinie.

Zainwestuj w naukę

Jak dobrze wiesz, zdobywane przez lata kwalifikacje i umiejętności na stanowisku X, niekoniecznie muszą być poszukiwane przez pracodawców, oferujących pracę na stanowisku Y. W związku z tym, chcąc się przekwalifikować, musisz najpierw poświecić swój czas, energię, a często również pieniądze na dopasowanie swoich kandydatury do oczekiwań wobec pracowników na stanowisku, na które będziesz aplikować. W niektórych przypadkach konieczne muszą być dodatkowe studia, w większości jednak wystarczą specjalne kursy zawodowe, praktyki, staże, wolontariat, a także samodzielna nauka. Dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z pomocy doradcy zawodowego, dzięki któremu trafnie określisz własne predyspozycje i kwalifikacje niezbędne do wykonywania danego zawodu.

Przekwalifikowanie – co zrobić, by nie żałować decyzji? - 2

Nigdy nie jest za późno na zdobywanie nowej wiedzy.

Przeanalizuj sytuację na rynku

Wiesz już w jakim kierunku powinna zmierzać Twoja kariera zawodowa? Doskonale! Zanim porzucisz obecną pracę i rzucisz się w wir aplikowania na nowe, wymarzone stanowisko, zdobądź szczegółową wiedzę na temat rynku pracy. Być może na interesujący Cię zawód nie ma aktualnie zapotrzebowania lub średnie zarobki dla pracowników nie są w nim zbyt wysokie. O tym, czy warto przekwalifikowywać się na daną branżę dużo powiedzieć mogą też raporty rynkowe, tworzone przez specjalistów w dziedzinie zatrudnienia.

Pytaj, by nie błądzić

Nie rezygnuj z szukania informacji o zawodzie, które wydaje się być dla Ciebie idealny. Pytaj znajomych – na pewno któryś z nich pracuje na interesującym Cię stanowisku. Wiele informacji o swoich przyszłych obowiązkach do zmiany branży.

I pamiętaj – nigdy nie jest za późno na przekwalifikowanie się. Zmiana zawodu może otworzyć Ci drogę do odnalezienia prawdziwej radości z wykonywanej pracy. Pozwól sobie na to!

Shares
Share This