Coraz częściej i chętniej szukamy pracy za granicą. Wizja nowych perspektyw, możliwości rozwoju i lepsze zarobki kuszą kandydatów z wielu różnych branż, który postanawiają spróbować swoich sił na zagranicznym rynku pracy. Jak i gdzie skutecznie szukać zatrudnienia poza Polską, by szybko znaleźć wymarzoną posadę?

Odpowiadaj na oferty

Szukanie pracy za granicą pod pewnymi względami nie różni się niczym od poszukiwań zatrudnienia w Polsce. Pomocny będzie dla nas przede wszystkim internet i działające w wielu krajach portale ogłoszeniowe. Sporym utrudnieniem, w przypadku krajów innych niż anglojęzyczne, może być jednak bariera komunikacyjna. Standardem przy szukaniu pracy za granicą jest konieczność wysłania CV w innym języku.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Skorzystaj z pomocy agencji

Na szczęście, również na polskich stronach można znaleźć oferty, zamieszczone przez polskich pośredników, rekrutujących pracowników do pracy w firmach działających poza krajem. Należy jednak pamiętać, że agencje pracy mogą, choć nie muszą, pobierać opłaty za samo pośrednictw pracy. Zdarza się też, że firmy te nakładają na pracowników konieczność odbycia dodatkowych kursów i szkoleń, które zatrudnieni muszą pokryć ze swojej własnej kieszeni.

Nie jedź w ciemno

Choć wiele osób wciąż decyduje się na zakup biletu w jedną stronę z nadzieją znalezienia pracy na miejscu, jest to rozwiązanie obarczone sporym ryzykiem niepowodzenia. Nigdy nie możemy mieć pewności, że w mieście, do którego dotrzemy, uda nam się znaleźć nie tylko samą pracę, ale nawet zakwaterowanie, które nie zrujnuje przewidzianego na ten el budżetu. Znacznie rozsądniejszą opcją jest wyjazd z podpisaną umową w ręce i mieszkaniem czekającym na miejscu. Pozwoli nam to uniknąć przykrych rozczarowań i ponoszenia dodatkowych kosztów w razie konieczności powrotu do kraju.

Bądź ostrożny

Praca za granicą to nie lada gratka dla wielu oszustów. Nie brakuje bowiem firm, które umieszczają w internecie fikcyjne oferty, oferując pracowników doskonałe zarobki i atrakcyjne warunki pracy. Skuszeni intratną wizją kandydaci często decydują się na pisanie fałszywej umowy i wpłacenie zaliczki, na przykład na poczet transportu czy mieszkania. Na miejscu okazuje się, że nie czeka na nich żadna praca, a pracodawcę rozpłynął się w powietrzu. Zanim więc zdecydujemy się, by odpowiedzieć na ofertę – sprawdźmy dokładnie informacje o firmie. Im ich mniej, tym większe szanse, że mamy do czynienia z oszustami. Nigdy nie wysyłajmy im też skanów swoich dokumentów ani pieniędzy, zanim nie upewnimy się co do rzetelności firmy.

Praca za granicą – jak ją znaleźć? - 2

Przed wyjazdem do pracy za granicę dokładnie sprawdź agencję, przez którą zamierzasz się zatrudnić.

Czekaj w gotowości

Jeśli zdecydujemy się na podjęcie pracy za granicą, warto przygotować się do szybkiego wyjazdu. Nie każdy pracodawca ma możliwość czekania na nasz przyjazd i zamiast tego woli zatrudnić pracownika dostępnego na miejscu.

Shares
Share This