Zgodnie ze statystykami, nawet milion Polaków łączy pracę na etacie z dodatkowym zajęciem. Wymaga to od nich doskonałe organizacji swojego czasu, samozaparcia i odporności psychicznej. Choć dla wielu z nas taki scenariusz wydaje się być nie do pogodzenia z życiem prywatnym, są sytuacje, w których warto rozważyć podjęcie dwóch prac. Podpowiadamy, kiedy wysyłanie CV, kiedy mamy już pracę, może mieć sens!

Łatanie dziur w budżecie

Najczęstszy i najbardziej prozaiczny powód do szukania drugiej pracy to wciąż problemy finansowe. Dodatkowe zajęcie to dodatkowe pieniądze, pozwalające na pokrycie podstawowych wydatków, podreperowanie domowego budżetu czy też odkładanie oszczędności na konkretny cel. Najczęściej na dwa etaty pracują z powodów finansowych osoby zatrudnione w sektorze edukacji – nauczyciele i wykładowcy oraz pracownicy służby zdrowia, w szczególności pielęgniarski. Ich godzinowy zakres pracy bywa bowiem zwykle krótszy, co wiąże się też z niższymi pensjami. Dodatkowa raca jest więc szansą na podniesienie zarobków.

Praca na dwa etaty – kiedy to się opłaca? -2

Dla większości z nas, problemy finansowe są głównym czynnikiem decydującym o podjęciu pracy na dwa etaty.

Zdobycie niezbędnego doświadczenia

Bardzo często o podjęciu dodatkowego zatrudnienia, decyduje chęć aplikowania do innej, wymarzonej pracy. Jeśli brakuje nam wymaganego doświadczenia bądź kwalifikacji niezbędnych na danym stanowisku, rozwiązaniem może być równoległe podjęcie pracy, pozwalające na podnieść naszą wartość na rynku pracy. Druga praca sprawdza się szczególnie dobrze, jeśli chcemy coś zmienić w naszym zawodowym życiu, ale nie mamy jeszcze 100 % pewności, czy wybrana, nowa ścieżka kariery będzie tą właściwą. Przetestowanie się w nieznanych warunkach będzie niezwykle pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji o przekwalifikowaniu.

Zmiana otoczenia

Bardzo często rodzaj pracy, który wykonujemy, sprowadza się do ograniczonego kontaktu z innymi ludźmi. To z kolei może skutkować utratą życia towarzyskiego, monotonią, a nawet wypaleniem zawodowym. Współpracownicy, z którymi możemy od czasu do czasu wyjść na lunch lub spotkać się po pracy, są bowiem jednym z ważniejszych czynników przesądzających o naszej satysfakcji z pracy. Jeśli nie mamy z nimi kontaktu, dodatkowa praca może stanowić powiew świeżości i zaowocować ciekawymi znajomościami, które będą dla nas dodatkową motywacją do pracy.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Czerpanie przyjemności

Praca to większości przypadków sposób, by zarobić na życie. Nie zawsze to, co robimy, jest tym, co nas pasjonuje. Dodatkowa praca, o ile możemy sobie na nią pozwolić, to doskonały sposób, by spróbować połączyć zawodowe obowiązki z zainteresowaniami. Przykładowo – możemy zająć się zarobkowo rękodziełem, prowadzić lekcje języka angielskiego lub uczyć jogi.

Poczucie stabilności

Druga praca sprawdzi się także wtedy, w kiedy obecnej zaczynamy się czuć niepewnie. Szef obcina pensje, redukuje etaty, a wyniki finansowe firmy są coraz gorsze i gorsze. Dodatkowe zatrudnienie to forma zabezpieczenia, by nie zostać na lodzie w przypadku zamknięcia przedsiębiorstwa. Nawet niewielkie wynagrodzenie będzie nieocenione w czasie, kiedy będziemy pozbawieni głównej pracy wysyłać swoje CV w poszukiwaniu nowego zatrudnienia.

Shares
Share This