Praca zdalna staje się w Polsce coraz popularniejsza. Bez trudu można znaleźć w internecie ogłoszenia o pracę, którą można wykonywać z domu. Wciąż jednak nie brakuje przeciwników takiej formy pracy – zarówno wśród pracodawców, jak i samych pracowników, przyzwyczajonych do wywiązywania się ze swoim obowiązków za biurkiem w siedzibie firmy. Zastanawiasz się, czy lepiej sprawdzisz się w pracy biurowej czy zdalnej? Sprawdź nasze porównanie!

Wygoda i oszczędność czasu

Praca zdalna jest najzwyczajniej w świecie wygodna. Nie musisz śpieszyć się, by zdążyć na autobus, który zawiezie Cię do firmy lub stać o poranku w kilometrowych korkach. Zaoszczędzony na dojazdach czas możesz spożytkować tak jak chcesz – na sen, ulubioną aktywność sportową lub na relacje z bliskimi osobami. Zdalni pracownicy mają też większą elastyczność w ciągu dnia. Wyobraź sobie sytuację, że musisz załatwić coś na poczcie lub odwiedzić lekarza – w etatowej pracy w biurze nie mógłbyś sobie na to pozwolić z taką łatwością.

Praca biurowa vs. praca zdalna - 2

Lubisz pracować z łóżka? Zostań zdalnym pracownikiem i pracuj tak jak Ci wygodnie!

Kontakt z ludźmi

Nie oszukujmy się, dzięki pracy zawiązujemy nowe znajomości i utrzymujemy ważne dla nas relacje. Praca w biurze pozwala na codzienne rozmowy z kolegami, wyjścia na lunch czy wieczory w firmowym gronie. Wybierając pracę zdalną w domu musisz być przygotowany na to, że Twoje kontakty zawodowe osłabną, bo zwyczajnie nie będziesz uczestniczyć w życiu firmy. Z drugiej strony możesz pracować zdalnie z kawiarni czy biur co-workingowych, w których nie brakuje osób podobnych do Ciebie. To z kolei może zaowocować ciekawą znajomością, a nawet możliwością wysłania CV do jeszcze lepszej pracy.

Trzymanie dyscypliny

W pracy biurowej o wiele łatwiej jest nam trzymać dyscyplinę. Pod czujnym okiem szefa dobrze wiesz, że jesteś obserwowany i rozliczany z wykonanej pracy. Inaczej jest w przypadku osób pracujących zdalnie. Bardzo ważna w ich przypadku są takie zdolności jak samozaparcie, umiejętne planowanie czasu czy odporność na domowe rozpraszacze. Bez nich istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że to, co Twoim kolegom z biura zajmuje kilka godzin, Tobie zajmie cały dzień.

Produktywność pracy

Choć z pozoru łatwiej jest nam mobilizować się do pracy za firmowym biurkiem, praca zdalna w domu może być od niej o wiele bardziej produktywna. Dowodzą temu liczne badania, zgodnie z którymi poza biurem działa na nas mniej czynników, które wydłużają czas wykonywania obowiązków. Brak kontaktu z kolegami z pracy jak widać ma też swoje zalety.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Wysokość wynagrodzenia

Pracownik biurowy generuje określone koszty prowadzenia firmy. Inaczej jest w przypadku osób wykonujących tak zwany home office. Nie korzystają oni z prądu, urządzeń elektronicznych czy nawet ekspresu do kawy, ogólnodostępnych dla pracowników stacjonarnych. Koszty te spoczywają na pracowniku zdalnym. Nie bez przyczyny więc zdarza się, że pracodawcy oferują im wyższe wynagrodzenie, które miałoby zrekompensować oszczędności na miejscu pracy.

Shares
Share This