Słońce, plaża, szum morza… wyczekiwany urlop to spełnienie marzeń dla większości aktywnych zawodowo Polaków. Tymczasem, jak pokazują badania, powrót do pracy po wakacjach bywa dla nas niezwykle bolesny. Aż 70 % rodaków dotyka syndrom powakacyjnego stresu. Jak sobie z nim radzić? Jak nie dać się chandrze w pierwszych dniach pracy po urlopie? Podpowiadamy!

Planuj urlop z głową

Ryzyko powakacyjnego stresu możesz zminimalizować jeszcze przed rozpoczęciem urlopu. Wystarczy, że umiejętnie go zaplanujesz. Łatwiej będzie Ci wrócić do zawodowych obowiązków, jeśli tuż po powrocie do domu będziesz mieć dzień lub dwa na regenerację. Zapasowy czas pozwoli Ci przestawić swój organizm, wypocząć i przy okazji zająć się domowymi sprawami.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Domknij sprawy przed wyjazdem

Przed wakacjami postaraj się też zamknąć wszystkie sprawy w pracy. Dodatkowa mobilizacja na kilka dni przed wyjazdem oszczędzi Ci stresu w trakcie urlopu, jeśli nie będziesz zmuszony do odbierania telefonu lub wiadomości od szefa lub klientów. Sam powrót do pracy będzie też łatwiejszy, kiedy nie będą w niej czekały na Ciebie stosy dokumentów, dziesiątki wiadomości i szczególnie ciężkie zadania do wykonania.

Ładuj akumulatory

Wykorzystaj swoje wakacje na 100 %. Dobry wypoczynek to taki, kiedy zupełnie odcinasz się swój umysł od spraw zawodowych. Nie zajmuj się swoimi obowiązkami, nie dzwoń do kolegów z pracy, nie włączaj służbowego laptopa – dzięki temu z wakacji wrócisz wypoczęty, w nie sfrustrowany. Pamiętaj, że Twoja praca zaczyna się dopiero w biurze, a to co jest tu i teraz – w trakcie wakacji – to czas dla siebie, na który ciężko pracowałeś cały rok.

Rozkręcaj się powoli

Jeśli wymarzone wakacje dobiegły końca, nie staraj się od razu rzucać w wir pracy. Pierwsze dni po urlopie rozpocznij od łatwiejszych zadań – odpowiedzi na korespondencję lub telefony, które będziesz stopniowo poszerzać o kolejne, coraz trudniejsze obowiązki. Gwałtowny powrót do pracy to najprostszy sposób na chandrę, której tak bardzo chcesz uniknąć po świetnie spędzonych wakacjach.

Powakacyjny stres – jak przetrwać w pracy po urlopie? - 2

Po powrocie z urlopu powoli wracaj do swoich obowiązków.

Wracaj myślami do wakacji

Wakacje to szczególny czas w ciągu roku. Wraz z ich końcem wracamy do szarej rzeczywistości, co bywa niezwykle bolesne. By zmniejszyć dolegliwości, możemy przygotować dla siebie, swoich bliskich, a nawet znajomych specjalny wieczór wspominkowy z wyjazdu. W jego trakcie możemy pokazywać zdjęcia i filmy z wakacji, a nawet serwować tradycyjne dania, których mieliśmy okazję spróbować.

Pomyśl o zmianie…

Powakacyjny stres nie mija? Od powrotu z urlopu dokucza Ci chandra? Być może to objawy skrywanych od dawna negatywnych emocji związanych z pracą. Jeśli mimo upływu czas ciężko znaleźć Ci motywację, by wstawać rano do pracy, zastanów się, czy to nie czas na jej zmianę i wysłanie swojego CV do innego pracodawcy.

Shares
Share This