Wbrew pozorom uścisk dłoni mówi o tobie rekuterowi więcej, niż możesz się spodziewać. Jak pokazują badania przeprowadzone wśród specjalistów HR, oceniają oni kandydatów już na podstawie podania ręki. Sposób przywitania z potencjalnym pracodawcą to dla nich informacja o naszej osobowości oraz pewności siebie. Jak umiejętnie witać się z rekruterem, by zrobić na nim jak najlepsze pierwsze wrażenie, na które największy wpływ mają pierwsze sekundy spotkania?

Inicjatywa gospodarza

Zgodnie z zasadami savoir-vivre gest powitania powinien wyjść od rekrutera, który jest gospodarzem rozmowy, na którą zostałeś zaproszony. Zdarza się jednak, że rekruter nie stosuje się do tych zasad, bo zwyczajnie nie preferuje takiego sposobu powitania. W takiej sytuacji wystarczy, że skiniesz głową i przywitasz się z nim mówiąc „dzień dobry”. Jeżeli jednak rekruter wyciąga do ciebie dłoń, koniecznie odwzajemnij jego gest zgodnie z przyjętymi ogólnie zasadami. Przede wszystkim zrelaksuj się i zadbaj, by wyciągnięta do rozmówcy dłoń, była sucha i ciepła.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Śnięta ryba

Śnięta ryba czy śledź to powszechnie znane określenia na niepewny uścisk. Przywitanie wyrażające nasz brak pewności siebie to jeden z podstawowych błędów popełnianych podczas spotkań kandydatów składających CV na wymarzone stanowisko. Twoje palce powinny być złączone, kciuk podniesiony, a sam uścisk – zdecydowany, choć niezbyt mocny.

Pod dobrym kątem

Podając dłoń rekruterowi zadbaj, by była ona skierowana równolegle do jego dłoni i prostopadle do podłogi. Unikaj sytuacji, w której twoja dłoń znajduje się nad dłonią rozmówcy. Będzie to dla niego sygnałem chęci dominacji, co nie jest dobrze widziane w trakcie procesu rekrutacji. Podobnie rzecz ma się z dłonią znajdującą się pod dłonią rekrutera, który może odczytać to jako oznakę naszej słabości i uległości.

 

Jak podać dłoń rekruterowi, by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? - 2

Pewny uścisk to nie wszystko. Zadbaj o jego odpowiedni kąt, który nie sugeruje dominacji i uległości wobec rekrutera.

Właściwe potrząsanie

Jeżeli rekruter potrząsa dłonią, zrób to samo. Pamiętaj jednak, by gest ten nie trwał zbyt długo i żeby jego przerwanie wyszło z inicjatywy rozmówcy. Wycofanie dłoni może zostać przez niego odczytane jako chęć ucieczki czy poczucie dyskomfortu towarzyszące ci w trakcie spotkania.

Całowanie dłoni

Polska tradycja całowania kobiecej dłoni nie jest stosowana w spotkaniach biznesowych. W większości przypadków gest ten może zostać odczytany jako dyskryminujący. By nie wypaść nieprofesjonalnie, zdecydowanie lepiej pozostawić go do sytuacji o prywatnym charakterze, jak składanie gratulacji czy życzeń urodzinowych.

Kontakt wzrokowy

Nie chcesz wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej jako osoba nieszczera lub przebiegła? Pamiętaj, by podając dłoń rekruterowi, patrzeć mu prosto w oczy. Kontakt wzrokowy jest podstawą udanego przywitania, dzięki któremu wzbudzisz zaufanie rozmówcy i nawiążesz z nim opartą na równość relację.

 

Shares
Share This