Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe? Choć to pytanie prędzej czy później pada na każdej rozmowie kwalifikacyjnej, wciąż wpędza wielu kandydatów w niemałe zakłopotanie. Podpowiadamy, jak dobrze mówić o wynagrodzeniu, a jakich odpowiedzi zdecydowanie unikać, by nie przekreślić swoich szans na znalezienie wymarzonej pracy.

Przeanalizuj swoje oczekiwania

Jeszcze przed spotkaniem z rekruterem, przemyśl, jakie zarobki byłyby dla ciebie satysfakcjonujące, a poniżej jakich nie podejmiesz się danej pracy. Przekalkuluj własne miesięczne wydatki oraz ustal ile chcesz w tym czasie zaoszczędzić. Warto być ze sobą całkowicie szczerym – zaniżanie oczekiwań finansowych w obawie przed dyskryminacją w oczach pracodawcy może sprawić jednie, że nieopłacalna praca będzie nas wpędzać w poczucie frustracji i chętnie zamienimy ją na nowo. Przygotowanie pewnej odpowiedzi na pytanie o zarobki pozwoli nam też uniknąć sytuacji podawania wymijającej odpowiedzi nieadekwatnej do posiadanych przez nas kompetencji. Rekruterzy są na takie zachowania szczególnie wyczuleni, zwłaszcza podczas rozmów ze świetnie wykwalifikowanymi kandydatami, którzy mogą pochwalić się wartościowym CV.

Oczekiwania finansowe - jak o nich mówić na rozmowie kwalifikacyjnej? - 2

Jeszcze przed rozmową przekalkuluj swoje oczekiwania finansowe.

Dostosuj swoje oczekiwania do realiów

Tak jak niewskazana jest przesadna skromność, tak podawanie wygórowanej kwoty może skończyć się odrzuceniem naszej kandydatury. Na pytanie rekrutera o oczekiwania finansowe, warto więc odpowiedzieć podając realną stawkę, bazującą na przykład na raportach płacowych danej branży, które można znaleźć w internecie. Przed rozmową warto więc poszukać informacji o tym ile zarabiają pracownicy na podobnym stanowisku lub nawet przejrzeć fora poświęcone potencjalnemu pracodawcy. Dobrym rozwiązaniem może być też kontakt z byłym pracownikiem danej firmy i dopytanie go o kwestie finansowe. Pamiętaj – jeżeli twoje oczekiwania finansowe wykraczają ponad średnią, będziesz musiał dowieść swoich ponadprzeciętnych kompetencji.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Odpowiadaj szczerze

„Właściwie to chciałem zapytać o Państwa budżet na to stanowisko”, „A ile mogą mi Państwo zapłacić?”, „W kwestii wynagrodzenia jestem elastyczny”. Kwestie finansowe decydują w naszej mierze o zainteresowaniu daną posadą. Tymczasem w spotkaniu twarzą w twarz z rekruterem mamy często skłonność do udzielania wymijających odpowiedzi lub zaniżenia swoich oczekiwań. Nie oszukujmy się jednak – pracujemy w dużej mierze dla zarobków, a nie dla własnej przyjemności. Dlatego kluczowe jest, by w trakcie rozmowy mówić tylko o wynagrodzeniu, które faktycznie będzie dla nas zadowalające. Na mniejsze zarobki warto zdecydować się tylko wtedy, gdy praca na danym stanowisku może zapewnić nam dodatkowe profity lub możliwości rozwoju niedostępne w innych firmach.

Udowodnij swoje kompetencje

Uargumentowanie swoich kwalifikacji jest szczególnie ważne, jeśli chcemy by podane przez nas oczekiwania finansowe zostały odebrane jako realne. Pracodawcy są skłonni zapłacić więcej tym pracownikom, za którymi przemawiają konkretne atuty przynoszące wymierne korzyści firmie. Dlatego w trakcie rozmowy każdy kandydat powinien skupić się na swoich atutach, mówiąc o zrealizowanych dotychczas projektach, awansach i nagrodach czy metodach działania, które usprawnił pracę i przyniosły zyski w poprzedniej firmie. Nie zapominajmy o zaakcentowaniu kompetencji również w wypełnianym szablonie CV.

Shares
Share This