Nowa praca to nie lada wyzwanie dla każdego z nas. Pierwsze dni to szczególnie stresujący okres, kiedy jesteśmy oceniani przez wszystkich – nie tylko przez szefa, ale również przez współpracowników. O relację z nimi warto zadbać od samego początku. W końcu atmosfera w miejscu pracy ma decydujący wpływ na to, jak czujemy się na objętym stanowisku i z jakim entuzjazmem przychodzimy do firmy codziennie rano. Jak zdobyć przychylność kolegów z pracy i nie zrazić ich do siebie?

Daj się poznać

Jako nowi pracownicy powinniśmy wyjść z inicjatywą wobec osób wcześniej zatrudnionych w firmie. Przede wszystkim warto pytać kolegów z pracy o to, jak zaczęła się ich przygoda z daną firmą, jakie są ich obowiązki, a także czym zajmowali się wcześniej. Nie chodzi oczywiście o zasypywanie wszystkich pytaniami o pracę. Dlatego kwestie pracy warto traktować jako przerywniki w czasie rozmów na inne tematy. Dobrym pomysłem, by zintegrować się z zespołem jest zaproszenie na wspólne wyjście po pracy.

Jak nie narazić się nowym współpracownikom? - 2

Bądź otwarty i komunikatywny wobec swoich kolegów z nowej pracy.

Nie bądź arogancki

Przełamanie pierwszych lodów z kolegami z nowej pracy wymaga wyczucia. By nie wypaść w ich oczach na osobę wścibską, unikajmy przede wszystkim wtrącania się w prywatne rozmowy innych osób. Starajmy się również unikać rozmów na tematy nieoficjalnie związane z życiem firmy – na te przyjdzie jeszcze czas, kiedy zżyjecie się lepiej. Ze swojej strony lepiej wystrzegać się nadmiernego wspominana o swojej poprzedniej pracy, a w szczególności krytykowania szefa i współpracowników. To najprostsza droga, by zniechęcić do siebie osoby w nowym zespole.

Szanuj cudzą przestrzeń

Każdy z nas ma w swojej pracy własną, wyznaczoną przestrzeń. Już podczas pierwszych dni w nowej firmie okazujmy innym szacunek wobec ich prywatności. Źle postrzegane będzie choćby pożyczanie bez pytania biurowych sprzętów czy sprawdzanie informacji na cudzym komputerze. Jeśli brakuje nam wyposażenia miejsca pracy, zasygnalizujmy to przełożonym, zamiast narażać się współpracownikom. Dzięki temu nie zrobimy na nich wrażenia osób nietaktownych.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Nie wstydź się

To normalne, że w nowej pracy chcemy zaprezentować się ze swojej najlepszej strony. Bardzo jednak możliwe, że na początku wykonywanie niektórych zadań będzie przychodziło nam z trudem. Zamiast unoszenia się dumą, warto poprosić w takich sytuacjach o pomoc kolegów z biura. Z pewnością będą na to przygotowani – sami przecież kiedyś stawiali swoje pierwsze kroku w tej firmie. Korzystając ze wsparcia współpracowników, możemy uniknąć wielu poważnych błędów, które mogłyby rzutować na naszą dalszą karierę.

Nie donoś i nie plotkuj

Oczernianie nowych kolegów przed szefem to najprostszy sposób na odwrócenie od siebie całego zespołu. Podobnie jak plotkowanie za ich plecami. Komentowanie ubioru, wyglądu czy zachowania innych osób może spowodować, że szybko będziemy zmuszeni do wysyłania swojego CV do nowej pracy.

Shares
Share This