Staranne opracowanie odpowiedzi na pytania rekruterów to najlepsze narzędzie przygotowawcze dla każdej osoby oczekującej na rozmowę kwalifikacyjną. Bez względu na branżę, w której pracujesz, możesz mieć pewność, że część z poniższych pytań, padnie w trakcie spotkania. Dobre odpowiedzi zwiększą Twoje szanse na zdobycie wymarzonej posady.

Dlaczego chce zmienić Pani/Pan dotychczasową pracę?

Jednym z największych błędów, popełnianych przez kandydatów o pracę w trakcie rozmów kwalifikacyjnych, jest krytykowanie poprzedniego pracodawcy. Przedstawianie go w złym świetle może wpłynąć na Twoją niekorzyść, jeśli zostaniesz odebrany jego osoba, która mówi o innych źle za ich plecami. Inna sprawa, że rekruter nie musi znać najdrobniejszych szczegółów związanych z Twoim odejściem, w szczególności jeśli jest ono związane z kwestiami prywatnymi. Najlepsza odpowiedzieć? Powiedz wprost, że zmiana pracy wynika z chęci rozwoju zawodowego i realizowania kolejnych celów.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Jakie są Pani/Pana cele zawodowe?

Nawet jeśli jeszcze nie posiadasz celów zawodowych – nie mów o tym rekruterowi! Przed spotkaniem z nim opracuję listę, na której sprecyzujesz swoje założenia związane ze ścieżką kariery. Udzielając odpowiedzi na to pytanie nie tylko dowiedziesz, że nie jesteś osobą skacząca między kolejnymi posadami, ale także masz jasno sprecyzowaną wizję swojej osoby. W oczach rekrutera wypadniesz dzięki temu na kandydata świadomego i konsekwentnego, a zatem wartościowego dla firmy.

Jakie są Pani/Pana mocne strony?

Twoje mocne strony to praktycznie najczęściej zadawane pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Zadając je, rekruter daje Ci szansę abyś przekonał go, że to właśnie Ty jesteś odpowiednim kandydatem na oferowane stanowisko. Przygotowując odpowiedz na to pytanie, zastanów się, co możesz zaoferować firmie i co sprawi,że sprawdzisz się w niej lepiej niż pozostali aplikujący. Jednocześnie nie popadaj w samozachwyt. Wybierz tylko te cechy, które mają realne znaczenie na oferowanym stanowisku. Które z nich są szczególnie cenione? Priorytetowa w dzisiejszych czasach jest zwłaszcza samodzielność. Pracodawcy chcą zatrudniać osoby, które nie wymagają poświęcenia czasu na wdrożenie w nowe obowiązki i potrafią szybko się uczyć. Równie ważne są odporność na stresowe sytuacje i kreatywność w szukaniu niestandardowych rozwiązań.

Jakie są Pani/Pana wady?

Pytanie o Twoje wady to jedno z najtrudniejszych, jakie możesz usłyszeć na rozmowie kwalifikacyjnej. Mówienie o swoich minusach, w sytuacji, gdy chcesz przedstawić się w jak najlepszym świetle nie jest proste. Pamiętaj jednak, że udzielając dobrej odpowiedzi możesz pomóc sobie w zdobyciu pracy marzeń. Jak? Przede wszystkim wystrzegaj się mówienia o tym, że jesteś tak bardzo dokładny, że wszystkie zadania zajmują Ci o wiele więcej czasu niż powinny. Skrupulatność to ceniona cecha, jednak w tym przypadku może zostać odebrana jako wada. O jakich wadach warto więc mówić? Przede wszystkim o tych, które nie mają większego znaczenia dla stanowiska na które aplikujesz. Jeśli Twoja praca polega na codziennej analizie danych, a jesteś osobą nieśmiałą, to opory w nawiązywaniu kontaktów w żaden sposób nie wpłyną na Twoją produktywność czy jakość wykonywanych zadań.

Gdzie chce się Pani/Pan znaleźć za 5 lat?

Jedno jest pewne – udzielenie odpowiedzi w stylu „Na Pani/Pana miejscu.” to skuteczny sposób, by przekreślić swoje szanse za zatrudnienie. Aby dobrze wypaść w oczach powiedz raczej, że jesteś osobą nastawioną na rozwój i Twoim celem, w zależności od stanowiska, jest pozycja seniora lub menadżera.

Dlaczego chciałaby/łby Pani/Pan pracować w tej firmie?

Dobrze przemyślana odpowiedź na to pytanie da Ci szansę na wykazanie się. Warto byś wspomniał, że interesujesz się branżą, w której działa firma i sądzisz, że Twoje doświadczenie mogłoby przyczynić się do jej rozwoju. Szykując odpowiedź na to pytanie nie zapomnij zebrać nieco informacji o firmie – znajomość jej historii, liczby oddziałów czy osiągnięć z pewnością dowiedzie Twojego solidnego przygotowania.

Dlaczego powinniśmy Panią/Pana zatrudnić?

By udzielić dobrej odpowiedzi na to pytanie, przeczytaj ponownie ofertę pracę. Zwróć uwagę na na wymagania wobec idealnego kandydata i obowiązki, które mają na nim spoczywać. Przemyśl, jakie posiadasz umiejętności, kompetencje, zrealizowane projekty, oraz osiągnięcia zawodowe, o których możesz opowiedzieć w odpowiedzi na to pytanie.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej i dostać pracę? - 2

Pamiętaj, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej, bardzo ważna jest pewność siebie.

Ile chciałaby/łby Pani/Pan zarabiać?

Rozmowa o pieniądzach na rozmowie kwalifikacyjnej nie należą do łatwych. Mimo to finanse są jednym z najważniejszych elementów Twojej pracy – dlatego dobrze wiedzieć na czym stoisz nim przyjmiesz ofertę, która będzie dla Ciebie zupełnie nieopłacalna. Pamiętaj – podając zbyt niską kwotę wynagrodzenia możesz utrudnić sobie dalsze negocjacje. Zbyt wysoka pensa może z kolei odstraszyć rekrutera, który wybierze „tańszego” kandydata.

Shares
Share This