Jak pokazują badania, blisko połowa składanych przez Polaków CV zawiera nieprawdziwe informacje. Koloryzowanie na temat posiadanych umiejętności, podkręcanie znajomości języka czy przypisywanie sobie pożądanych na danym stanowisku cech to już standard. Nie oszukujmy się jednak – wprawne oko doświadczonego rekrutera prędzej czy później wychwyci kłamstwa zawarte przez kandydata w CV.

Najczęstsze kłamstwa w CV

Nic dziwnego, że przed potencjalnym pracodawcą chcemy zaprezentować się z jak najlepszej strony. By to zrobić, uciekamy się czasem do różnego rodzaju kłamstw. Jakich najczęściej?

Znajomość języka angielskiego

Wielu kandydatów określa w CV znajomość języka angielskiego na wyrost licząc, że i tak nie będzie ona wymagana w praktyce. Kłamstwo to jest jednak szczególnie ryzykowne, bo łatwo zweryfikować je podczas wstępnej rozmowy telefonicznej z kandydatem lub co gorsza – po zatrudnieniu, co może wiązać się z szybkim zwolnieniem ze zdobytej z trudem pracy.

 

Najczęstsze kłamstwa w CV - 2

Koloryzowanie na temat znajomości języka to jedno z najpowszechniejszych kłamstw osób poszukujących pracy.

Lata pracy

Kandydaci, którzy nie mogą pochwalić się zbyt długim stażem pracy, wydłużają go niekiedy na potrzeby rekrutacji. Przemilczenie dokładnych dat zatrudnienia wyjdzie jednak szybko, gdy pracodawca będzie miał wgląd do świadectwa pracy kandydata.

Zakres zadań

Dość powszechnym zjawiskiem jest również kłamanie w CV na temat obowiązków w poprzedniej pracy. Kompetencje jest jednak wyjątkowo łatwo sprawdzić, dopytując o szczegóły sposobów działania i narzędzia, z których korzystaliśmy na pełnionym stanowisku.

Kompetencje

Samodzielność, dokładność, kreatywność, umiejętność pracy zespołowej i zorientowanie na cel – wszystkie te cechy dobrze wyglądają w CV tylko wtedy, kiedy mają pokrycie w rzeczywistości. Ich brak wyjdzie na jaw podczas pracy w firmie i z pewnością wpłynie na to, jak postrzegać będzie nas szef, który nam zaufał.

Pasja

Oryginalne zainteresowania w CV zdaniem wielu z kandydatów pozwalają im wyróżnić się na tle konkurencji. Rubryka ta interesuje też samych rekruterów, którzy często dopytują aplikantów o szczegóły hobby. Bywa jednak, że ktoś, kto deklaruje zainteresowanie kinem skandynawskim nie jest w stanie wymienić ani jednego reżysera tego gatunku lub osoba deklarująca zamiłowanie do wspinaczki nie umie powiedzieć nic na temat jej strony technicznej. Jeszcze gorzej, gdy wpisane przez nas fałszywe zainteresowanie pokrywa się z hobby rekrutera.

Kłamstwo w CV ma krótkie nogi

Chęć zdobycia wymarzonej pracy prowadzi niekiedy do naginania dotyczących nas faktów.  Zanim jednak zdecydujemy się na zatajenie pewnych informacji lub ubarwienie innych, zastanówmy się nad tym, dlaczego nie warto tego robić. Oto powody:

kłamstwo w CV wyjdzie na jaw prędzej czy później – być może już podczas samej rozmowy,
spadnie twoja efektywność – nawet jeśli dostaniesz wymarzoną posadę, to towarzyszyć ci w niej będzie nieustanny stres związany z zatajonymi lub nieprawdziwymi informacjami w CV, co może mieć przełożenie na jakość wykonywanej pracy,
rozczarujesz szefa i narazisz się współpracownikom – w końcu miałeś być kompetentnym pracownikiem i wartościowym kolegom w zespole, a nie jego słabszym ogniwem.

Shares
Share This