Pomijanie niewygodnych faktów lub koloryzowanie innych to, niestety, wciąż dość typowe zachowanie kandydatów o pracę. Rekruterzy są na nie wyczuleni, przez co bez problemów odrywają kłamstwa podczas rozmowy. Tymczasem sami kandydaci również są narażeni na nieetyczne zachowania specjalistów od HR. Sprawdź, jakie są najczęstsze kłamstwa rekruterów i co one oznaczają. Być może słyszałeś lub usłyszysz któreś z nich!

Praca w naszej firmie daje szansę rozwoju

Jednym z głównych czynników decydujących o zainteresowaniu kandydata ogłoszeniem o pracę są możliwości rozwoju oferowane przez firmę. Coraz częściej zależy nam nie tylko na satysfakcjonujących zarobkach czy benefitach pozapłacowych, ale również na ciekawych perspektywach związanych z zatrudnieniem. Słysząc, że firma stawia na rozwój, mamy więc powód do radości. Warto być jednak uważnym – hasło „rozwój” jest dość ogólne. Co oznacza ono w praktyce? Po jakim czasie odczuję, że się rozwijam? W jaki sposób firma mi w tym pomoże? Czy mam szansę na awans? By mieć pewność, że pracodawca naprawdę zamierza inwestować w nasze kompetencje, warto zadać te pytania w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Wielu specjalistów od HR jedynie posługuje się hasłami związanymi z rozwojem zawodowym, które nie będą miały żadnego pokrycia w rzeczywistości po zatrudnieniu.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Życie prywatne pracowników jest dla nas bardzo ważne

Już przed rozmową kwalifikacyjną poszukaj w internecie opinii o zwyczajach panujących w firmie, do której aplikujesz o pracę. Na portalach typu LinkedIn czy GoldenLine znajdziesz wypowiedzi obecnych bądź byłych pracowników, które mogą pomóc Ci w podjęciu decyzji, czy naprawdę warto interesować się ofertą danej firmy. Przede wszystkim przyjrzyj się wpisom związanym z czasem pracy. Rzadko kiedy rekruterzy w trakcie rozmowy poruszają ten temat – zwłaszcza, jeśli w firmie obowiązuje inny niż 8-godzinny czas pracy mają oni zdolność do udzielania wymijających odpowiedzi. Jeśli praca po godzinach nie jest tym czego szukasz, zrezygnuj z dalszych starań o oferowaną posadę.

Interesuje nas Pani/Pana kandydatura, ale musimy odbyć jeszcze rozmowy z innymi kandydatami

Myślisz, że w trakcie rozmowy otrzymasz informację od rekrutera o jej wynikach? Nic bardziej mylnego! Większość z nich unika udzielenia odpowiedzi na to pytanie, podkreślając jednocześnie zainteresowanie naszą kandydaturą. Pamiętajmy, że tego rodzaju sformułowania nie są w żaden sposób wiążące i nie muszą oznaczać, że zdobędziemy wymarzoną posadę. Oprócz nas w kolejce ubiegających się o pracę są jeszcze inne osoby, z którymi rekruterzy mają zaplanowane rozmowy. Dopóki te się nie odbędą, nie warto robić sobie zbędnych nadziei – nawet jeśli z rozmowy wyszliśmy przekonani o swoim sukcesie, popartym zainteresowaniem samego rekrutera.

Niedługo się z Panią/Panem skontaktujemy

Na koniec najczęstsze, a zarazem najbardziej irytujące, kłamstwo rekruterów powtażane w każdej branży. Każdy z nas spotkał się z podobną sytuacją, gdy milczenie ze strony rekrutera trwa podejrzanie długo choć ten zapewniał nas o informacji zwrotnej związanej z decyzją o zatrudnieniu pracownika. Trudno temu zaradzić, jednak już w czasie spotkania z rekruterem, warto ustalić, do kiedy uzyskasz odpowiedź o statusie rekrutacji. Dzięki temu, nie będziemy musieli czekać w nieskończoność na telefon. A przekroczenie wskazanej daty będzie odpowiednim sygnałem, by wysłać swoje CV do innego pracodawcy.

Najczęstrze kłamstwa rekruterów - CV-Szablony - 2

Nawet udana rozmowa kwalifikacyjna może nie prowadzić do ponownego kontaktu ze strony rekrutera.

Weźmiemy Pani/Pana kandydaturę pod uwagę podczas kolejnych projektów

Z obietnicą współpracy przy kolejnych projektach jest niemal identycznie jak z telefonowaniem w sprawie wyników rekrutacji. Kandydaci często słyszą to zapewnienie, choć niewielu z nich przekonało się na własnej skórze, że współpraca przy kolejnych projektach jest w ogóle możliwa. Oczywiście, na pewno zdarzają się od tej reguły wyjątki, ale lepiej nie łudzić się, że rekruterzy zapiszą nas w swojej bazie i skontaktują się z nami jak tylko zajdzie taka potrzeba. Jak pokazują badania, aż 1/3 polskich pracodawców nie prowadzi baz danych potencjalnych pracowników!Wyjątkiem są sytuacje, gdy aplikujemy o pracę w agencji pracy – w nich standardem jest angażowanie kandydatów do różnych projektów, przy których mogą być przydatne ich kompetencje.

Shares
Share This