Nawet najbardziej wartościowe CV i świetnie napisany list motywacyjny nie wystarczą, by zdobyć wymarzoną posadę. Ważne są bowiem nie tylko twoja wiedza i umiejętności, ale też  sposób w jaki o nich mówisz za pomocą… języka ciała! Jak nad nim panować w trakcie stresującej rozmowy, by korzystnie wypaść? Jakich zachowań unikać?

Jak pokazują badania, rekruterom wystarczy zaledwie 30 sekund, by stwierdzić, czy dany kandydat nadaje się do pracy. Na jakiej podstawie są to w stanie ocenić w tak krótkim czasie? Po mowie ciała – mimice, gestach, tonie mówienia, wyglądzie zewnętrznym, kontakcie wzrokowym czy pozycji przyjętej przez kandydata, który wysłał do firmy swojej CV. W końcu „jak cię widzą, tak cię piszą”! Co więc robić, by „widzieli” dobrze?

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Pewny uścisk

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej jesteśmy oceniani już od samego wejścia. Rekruterzy doceniają zwłaszcza kandydatów, którzy wchodzą na spotkanie zdecydowanym krokiem i witają się z nimi pewnym uściskiem ciepłej i suchej dłoni. Słaby uścisk jest odbierany jako oznaka równie słabego charakteru.

 

Mowa ciała podczas rozmowy rekrutacyjnej - 2

Rozmowę z rekruterem zacznij od przywitania. Pamiętaj o pewnym, ale niezbyt silnym uścisku dłoni.

Prosta postawa

Bez względu na to czy stoimy czy siedzimy, przyjęta przez nas postawa niesie ze sobą pewien komunikat. Zbyt sztywna i zamknięta powoduje, że zostaniemy odebrani jako osoby wycofane i niepewne. Ważne więc, by podczas rozmowy z rekruterem zachować zrelaksowaną pozycję – proste plecy i naturalnie ułożone nogi i ręce. Źle widziane jest też ciągłe zmieniane postawy, wiercenie się na siedzeniu lub siedzenie na skraju krzesła, które mogą być postrzegane jako sygnał nerwowości i chęci ucieczki.

Naturalny kontakt wzrokowy

Warto postawić na naturalny i niewymuszony kontakt wzrokowy – taki, który nie jest nachalny wobec rekrutera , a jednocześnie wyraża zainteresowanie jego osobą. Źle widziane jest patrzenie się w podłogę, blat stołu lub za okno, które mogą być oznaką braku pewności siebie. Kiedy rozmowę przeprowadzają z nami dwie lub trzy osoby, starajmy się patrzyć na każdą z nich, co zostanie odebrane jako otwartość i uczciwość wobec nich.

Sposób mówienia

Zgodnie z badaniami, im szybciej mówimy, tym jako bardziej kompetentni jesteśmy postrzegani. Osoby, które wysławiają się wolniej są z kolei widziane jako osoby spokojne i wyważone. Warto jednak przede wszystkim dostosować swój sposób mówienia do tempa rozmówcy. Pamiętajmy też, by mówić głośno i wyraźnie.

Dłonie i ręce

Zapanowanie nad dłońmi i rękoma sprawia problemy wielu kandydatom o pracę. Z jednej strony źle postrzegana jest nadmierna gestykulacja, z drugiej niekorzystnie na naszą ocenę wpływa postawa zamknięta, czyli ręce splecione na piersiach oraz częste zakrywanie ust dłonią lub pocieranie nosa, odczytywane jako sygnał kłamstwa. Dobrym pomysłem jest trzymanie rąk na udach lub oparciach krzesła i naturalne gestykulowanie dłońmi.

 

Shares
Share This