Szukasz zatrudnienia w branży? Wysyłasz swoje CV w odpowiedzi na ogłoszenia o pracę? Wolisz pracę w małej firmie czy dużej korporacji? Bez względu na to, czy jesteś na początku swojej kariery zawodowej czy masz już pewne doświadczenie, z pewnością stoisz przed podobnym dylematem. Wybór miejsca pracy to trudna decyzja – zwłaszcza, że wśród kandydatów nie brakuje zwolenników i przeciwników zarówno niewielkich firm, jak i ogromnych przedsiębiorstw. Która z opcji będzie dla Ciebie lepsza? Sprawdź nasze porównanie!

Zbieranie doświadczenia

Nie ma wątpliwości – praca w małej firmie wymaga elastycznego podejścia do pełnionych obowiązków. Jeśli pojawia się konieczność wykonania nowych zadań, możesz liczyć na wyzwania, dzięki którym zdobędziesz cenną wiedzę i doświadczenie. Zupełnie inaczej jest w korporacjach, których pracownicy odpowiadają zwykle za stały zakres zadań, który ogranicza ich możliwości rozwoju.

Możliwość awansu

Nie bez powodu praca w korporacji określana jest mianem ciągłego wyścigu szczurów. W dużym zespole niezwykle trudno zostać zauważonym, dlatego walka o względy szefa trwa niemal nieustannie. W małych firmach, w których praca wymaga różnych umiejętności – łatwiej będzie Ci zdobyć uznanie w oczach szefa, a co za tym idzie ewentualny awans. Umożliwia to małe grono współpracowników, które nie musi silnie ze sobą rywalizować, ponieważ każdy z pracowników pełni w firmie inną, określoną rolę.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Poczucie stabilizacji

Dla pracowników korporacji największym atutem pracy jest zwykle poczucie stabilizacji, o które ciężej w mniejszych firmach. Międzynarodowe przedsiębiorstwa dysponują najczęściej ogromnym budżetem. To z kolei przekłada się na stałość zatrudnienia, które ma w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie. Lokalne firmy uzależnione są od bieżącej gospodarki, silniej też odczuwają konkurencję rynkową, a to sprawia, że niekiedy konieczne są cięcia etatów lub redukcje wynagrodzeń.

Atmosfera pracy

Nie ma wątpliwości, że atmosfera ma kluczowy wpływ na nasz poziom zadowolenia z pracy. Wybierając zatrudnienie w korporacji musisz liczyć się ze wspomnianym już wszechobecnym wyścigiem szczurów, który może być dla Ciebie źródłem stałego stresu. Nie spotkasz się z tym w małych firmach, w których pracuje się spokojniej, często bez goniących nas deadline`ów i rozbudowanych struktur czuwających nad realizacją zadań.

Nawiązywanie znajomości

Inaczej przebiega też zawiązywanie znajomości z kolegami w pracy. W korporacjach, dla których typowa jest duża ilość pracowników i ich duża rotacja, możesz przez długi czas pozostać anonimowy. Nawet jeśli w końcu uda Ci się poznać kogoś lepiej, istnieje duża szansa, że za miesiąc ta osoba przestanie pracować z Tobą w jednym biurze. W małej firmie, do której złożysz CV, już po kilku dniach będziesz znał większość swoich współpracowników.

Korzyści pozapłacowe

Mała firma czy wielka korporacja - co wybrać? - 2

Chcesz korzystać z opieki zdrowotnej w pracy? Wybierz pracę w korporacji!

Standardem w większych firmach są korzyści pozapłacowe zapewniane zatrudnionym w nich osobom. Zwykle jest to opieka socjalna, bony zakupowe, karnety sportowe czy firmowy telefon lub samochód. Rzadko można spotkać się z takimi niewielkich firmach o mniejszym budżecie.

Shares
Share This