Praca w jednej firmie przez 30 lat? Brzmi jak niemożliwe? Wystarczy spojrzeć choćby na naszych rodziców, którzy często wiązali całe swoje zawodowe życie z jednym pracodawcą. Czasy się zmieniają – zgodnie z badaniami, przeciętny pracownik zmienia zatrudnienie około 4-5 razy. Zjawisko „przeskakiwania” z jednej do drugiej firmy doczekało się nawet swojej nazwy. Job-hopping, bo o nim mowa, może w znaczący sposób przysłużyć się Twojej karierze. Sprawdź, w jaki!

Dlaczego często zmieniamy pracę?

Przyczyny częstej zmiany pracy bywają różne. Wbrew obiegowej opinii powodem nie musi być wcale znudzenie aktualnym zatrudnieniem. Zwłaszcza, gdy chodzi o osoby pracujące na umowie o dzieło lub zlecenie. W ich przypadku naturalne jest, że jedne projekty kończą się, a zaczynają kolejne. Nieco inaczej mają się sprawy, gdy mówimy o osobach zatrudnionych na umowę o pracę. Tu na zmianę pracodawcy wpływa bardzo często redukcja zatrudnienia, kiepskie relacje z zespołem czy też notoryczne nadgodziny. To jednak nie koniec – motywacją dla wielu „skoczków” jest chęć zdobycia doświadczenia, podwyższenia kwalifikacji czy przekierowania swojej kariery na nieco inne tory.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Zalety bycia „skoczkiem”

Jeszcze do niedawna job-hopping był postrzegany zdecydowanie negatywnie. Osoby mające na swoim koncie wielu byłych pracodawców odbierano jako nielojalne i niewiarygodne. Prawa rządzące rynkiem pracy znacznie zmieniły ten niekorzystny dla „skoczków” pogląd. Teraz częsta zmiana pracy może pomóc nam w zdobyciu wymarzonej pracy, o czym przekonują profesjonalni rekruterzy. Zobacz, jakie zalety bycia „skoczkiem” wymieniają.

Duża elastyczność – zmiana jednej firmy na inną zawsze niesie ze sobą wiele wyzwań. Wdrożenie w nowe środowisko pracy wymusza na „skoczkach’ umiejętność dopasowania się. Szybka aklimatyzacja wymaga dużych pokładów elastyczności i zaradności, cenionych u pracowników na różnych stanowiskach.

Różnorodne umiejętności – najwięcej uczymy się na początkowym etapie zatrudnienia. Z czasem w pracę wkrada się rutyna, przez którą w powtarzalny sposób wykonujemy powierzone nam obowiązki. U osób, które często zmieniają pracę typowa jest wszechstronność, związana z tym, że w każdym miejscu uczyli się czegoś nowego.

Job-hopping – czy częste zmiany pracy mogą pomóc Ci w karierze? - 2

Praca w wielu firmach pozwoli Ci zdobyć wiele cennych umiejętności.

Bogate doświadczenie – z powyższą cechą „skoczków” wiąże się też inny plus. Osoby, które często zmieniają pracę mają okazję korzystać z wielu różnych narzędzi i pracować w oparciu o różne metody. Praca w różnych firmach, a często różnych branżach, świadczy dodatkowo o chęci nieustannego podwyższania kwalifikacji i inwestowania we własny rozwój. Dla pracodawcy to sygnał, że szybko i skutecznie zaczniemy wykorzystywać swoje umiejętności w jego firmie, przynosząc jej wiele korzyści.

Entuzjazm do pracy – praca przez dłuższy czas w jednym miejscu może prowadzić do groźnego wypalenia zawodowego. Szczepionką na nie są właśnie częste zmiany pracy, które mają świetne działanie motywujące na „skoczków”. Każdorazowa zmiana pracodawcy to w końcu nowe otoczenie, nowe wyzwania i nowe oczekiwania, które skutecznie dodają energii do pracy.

Sieć kontaktów – nie bez znaczenia jest też szybkie tempo nawiązywania nowych kontaktów zawodowych, które jest charakterystyczne dla osób, które nie potrafią zagrzać długo miejsca w jednej pracy. Znajomości mogą nam się przydać w najmniej spodziewanym momencie, otwierając perspektywy na świetną pracę.

Jak często zmieniać pracę?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Sytuacja na rynku pracy, kondycja firmy czy etap kariery na której się znajdujemy to tylko kilka z czynników, które warto wziąć pod uwagę przy zmianie pracy. Warto jednak, by każdą z tych zmian umiejętnie uzasadnić przed nowym pracodawcą. I koniecznie zaprezentować korzyści job-hoppingu w swoim CV. Powodzenia!

Shares
Share This