Nawet najlepszy szablon CV wypełniony wartościowymi informacjami o kandydacie nie pomoże nam w zdobyciu wymarzonej pracy, jeśli dodamy do niego nieodpowiednie zdjęcie. By załączona fotografia zrobiła na potencjalnym pracodawcy dobre wrażenie, powinniśmy kierować się kilkoma zasadami. Zebraliśmy je dla was w poniższym poradniku.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Dlaczego warto dodać zdjęcie do CV?

Jak wybrać zdjęcie do CV? - główneZgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca nie ma prawa żądać od kandydata na stanowisko przesłania CV, zawierającego zdjęcie. Mimo to załączanie fotografii do dokumentu przedstawiającego życiorys zawodowy jest jednak normą w wielu branżach. Nic dziwnego – zdjęcie sprawia, że rekruter lepiej nas zapamiętuje, kojarzy nasze doświadczenie i umiejętności z konkretną twarzą, a w razie rozmowy kwalifikacyjnej nie traktuje nas jako zupełnie obcej osoby.

Kiedy nie dodawać zdjęcia do CV?

Jeżeli aplikujesz o pracę za granicą, przed wysłaniem CV ze zdjęciem poznaj panujące w danym kraju zwyczaje. Nie dodawaj zdjęcia do CV, jeśli chcesz znaleźć pracę w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Australii, w których dodawanie zdjęcia do CV nie jest mile widziane.

Jakie zdjęcie do CV wybrać?

Pamiętaj, że idealnie zdjęcie do CV powinno współgrać z jego stylem i zawartą treścią. Aplikując na stanowisko w banku, wybierz raczej zdjęcie pod krawatem lub w garsonce, zaś starając się o posadę w mniej formalnym środowisku, pozwól sobie na odrobinę luzu i uśmiechu. Zadbaj, by na zdjęciu, które dodasz do CV dobrze była widoczna twoja twarz lub twarz i ramiona. Sam ubiór na zdjęciu do CV też nie jest bez znaczenia. Staraj się wybierać takie elementy garderoby, w których nie łączy się kilka wzorów tkanin i kolorów. Unikaj zupełnie czarnych lub białych partii ubioru – przed obiektywem znacznie lepiej wypadają odcienie szarego i niebieskiego. W przypadku pań dobrym pomysłem jest ograniczenie widocznej na zdjęciu do CV biżuterii.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Czego unikać na zdjęciu do CV?

Zdjęcie do CV może pomóc ci w znalezieniu pracy lub wręcz przeciwnie – sprawić, że nie zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, a twoja aplikacja wyląduje w koszu. Jakich zdjęć w CV się wystrzegać?

Zdjęć słabej jakości – dołóż wszelkich starań, by zdjęcie załączone do CV było bardzo wyraźne i pozbawione pikseli. Najważniejsze, by dobrze widoczne były na nim twoja twarz i oczy.

Zdjęć całej sylwetki – zdjęcie w CV jest tylko dodatkiem, nie musi więc pokazywać ciebie w całości. Profesjonalna fotografia do CV to fotografia portretowa.

Smutnych min – lekki uśmiech na zdjęciu do CV ociepli twój wizerunek i sprawi, że nie zostaniesz odebrany jako osoba ponura i bez energii.

Znajomych na zdjęciach – fotografie ze wspólnych wakacji z przyjaciółmi zostaw na inne okazje. Wycinanie siebie ze zdjęć grupowych wygląda bardzo nieprofesjonalnie. Zrób zdjęcie do CV na którym jesteś sam – przecież to o twoją osobę chodzi podczas rekrutacji.

Nieodpowiedniego tła – fotografie na tle krajobrazów lub zabytków lepiej trzymać w rodzinnym albumie. Zdjęcie do CV przygotuj na jasnym i jednolitym tle.

Shares
Share This