Znalezienie pracy swoich marzeń to nie lada wyzwanie, tym bardziej że w pewnych branżach i regionach Polski ofert pracy jest jak na lekarstwo. Jak w takim razie zwiększyć Twoje szanse, jeśli szukasz pracy? Poniżej przedstawiam Ci 14 sposobów jak szukać pracy.

Jak szukać pracy? 14 skutecznych sposobów na jej znalezienie!

 1. Korzystaj z Internetu w poszukiwaniu ofert pracy lub zamieszczaj własne CV w Internecie.

Internet obecnie stał się głównym miejsce zamieszczania oferta pracy i poszukiwania kandydatów do pracy przez osoby zajmujące się rekrutacją. Oprócz oczywiście przeglądanie portali z ogłoszeniami warto mieć także wypełniony profil na GoldenLine czy Linkedin.

Jak szukać pracy? Masz na to 14 sposobów - 2

Jak szukać pracy? Z pewnością dobrze ubrany

 1. Wysyłaj indywidualnie maile do pracodawców.

Pewnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale wysyłając maila do pracodawcy przekazywane są w źródle maila także adresy email, do których jest wysyłany email. Wielokrotnie zdarzyło mi się otrzymać jeszcze jak pracowałem w poprzedniej firmie maile od kandydatów, którzy masowo wysyłali swoje kandydatury. Nie wygląda to dobrze, gdy w polu DO widzisz dziesiątki innych firm, a w treści maila kandydat pisze, że „szczególnie zależy mu na pracy w danej firmie”. Od razu na starcie taka osoba wychodzi na oszusta i jest to nieprofesjonalne. Dlatego jeśli wysyłasz CV do wielu firm zawsze pamiętaj o zasadzie, aby polu nadawcy znajdował się tylko jeden mail, a nie dziesiątki maili potencjalnych pracodawców.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

 1. Odpowiadaj na reklamy z czasopism branżowych.

W wielu czasopismach branżowych można znaleźć ciekawe oferty pracy. Dlatego nie ograniczaj się wyłącznie do szukania pracy w Internecie, ale także przeglądaj czasopisma branżowe. Jeśli aktualnie nie masz pracy i nie chcesz wydawać pieniędzy na takie czasopisma możesz przecież pójść np. do Empiku i przejrzeć takie czasopisma za darmo. Jedyną Twoją inwestycją będzie trochę czasu, który poświęcisz na wyjście do sklepu i przejrzenie czasopism.

 1. Odpowiadaj na ogłoszenia z lokalnych gazet.

W gazetach lokalnych znajdziesz odrębne rubryki z ofertami pracy. Jeśli nie stać Cię, aby zainwestować te kilka złotych w taką gazetę, skorzystaj z propozycji przedstawionej przeze mnie w poprzednim punkcie.

 1. Chodź do prywatnych biur pośrednictwa pracy lub przedsiębiorstw poszukiwania pracy.

W swoim mieście z pewnością znajdziesz przynajmniej jedno takie biuro lub przedsiębiorstwo pośrednictwa pracy. W takich miejscach znajdują się oferty pracy zarówno lokalne, jak również oferty pracy za granicą. Możesz też w takim miejscu się zarejestrować jako osoba, która szuka pracy.

 1. Chodź do miejsc, gdzie pracodawcy przychodzą szukać pracowników.

Takimi miejscami są np. targi pracy organizowane w dużych miastach, uczelnie wyższe, czy różnego rodzaju szkolenia z rozwoju osobistego. W takich miejscach możesz znaleźć swojego potencjalnego pracodawcę lub zleceniodawcę.

 1. Skorzystaj z wolontariatu lub z darmowego stażu.

Wolontariat lub staż to świetna okazja do zdobycia doświadczenia, ale także do wykazania się. Wiele firm po odbyciu takiego wolontariatu lub staży przyjmuje osoby, które się najlepiej sprawdziły.

 1. Zapytaj byłych nauczycieli, czy profesorów z uczelni o informacje odnośnie nowych ofert pracy.

Warto pytać w gronie edukacyjnym o informacje w sprawie ofert pracy. Wiele uczelni wyższych współpracuje z firmami i jest duża szansa, że właśnie w ten sposób znajdziesz swoja wymarzoną pracę.

 1. Idąc do pracy państwowej.

Od czasu do czasu możesz znaleźć oferty także na stanowiska do pracy państwowej. Wprawdzie tego typu miejsca rzadko się zwalniają, ale warto mieć to również na uwadze i w porę złożyć swoje CV.

 1. Zapytaj członków rodziny, przyjaciół lub specjalistów o oferty pracy.

Skorzystaj z pomocy rodziny, przyjaciół lub specjalistów, którzy już gdzieś pracują i z pewnością w ich zakładzie pracy poszukuje się pracowników. Wiele firm stosuje zasadę, aby w pierwszej kolejności zapraszać na rozmowę kwalifikacyjną, a później zatrudniać osoby z polecenia. W takim wypadku Twoje szanse znacznie wzrastają z porównaniu do osób, które przesłały swoje aplikacje w normalnym procesie rekrutacyjnym.

 1. Pukając do drzwi każdego pracodawcy, fabryki, lub biura, które Cię interesuje, czy są wolne wakaty, czy nie.

Ta metoda może wydawać się „trochę ekstremalna”, ale prawda jest taka, że jak ktoś naprawdę chce znaleźć pracę, to nie będzie zwracał uwagę na to, czy się czymś skompromituje, czy nie. Natomiast korzyści tego typu zachowania są zdecydowanie większe, niż strach i własne ego, z którym masz się zmierzyć.

 1. Samodzielnie, przy użyciu książki telefonicznej.

Książki telefoniczne to świetne miejsce, w którym znajdziesz dane kontaktowe do firm w Twojej okolicy. W ten sposób mając już kontakt możesz zadzwonić do firmy i zapytać, czy aktualnie szukają kogoś do pracy, czy nie.

 1. Szukaj ofert pracy w grupach w social media, np. na Facebooku, GoldenLine, czy Linkedin

W tego typu miejscach jest sporo osób zarówno pracujących na etacie, samo zatrudnionych, jak również rekruterów. Wystarczy tylko obserwować nowe dyskusje i odpowiednio szybko reagować.

 1. Robiąc to, co nazywa się „twórczym podejściem do szukania pracy lub kariery”.

Tego typu działanie jest mocno pożądane w branży IT, marketingu, sprzedaży, czy na stanowiska wyższego szczebla. Możesz przecież skorzystać z nieszablonowego CV, czy nagrać wideo. To tylko dwa przykłady, jak wyjść przed szereg i zrobić coś kreatywnego.

Pamiętaj o tym, że obecnie jest mnóstwo możliwości, aby znaleźć pracę. To od Ciebie zależy jak bardzo jesteś zmotywowany oraz czy naprawdę zależy Ci na znalezieniu pracy.

Shares
Share This