Jeśli szukasz pracy, to z pewnością wielokrotnie zdarzyło się się stanąć przed wyzwaniem rozmowy kwalifikacyjnej. Mimo iż może się wydawać, że taka rozmowa wyróżnia się niczym szczególnym, to w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Osoby przeprowadzające rekrutację są nie tylko dobrze przygotowane, ale ich zadaniem jest dokładne sprawdzenie kompetencji osoby, która ubiega się o pracę. Jak w takim razie poradzić sobie z rozmową kwalifikacyjną i zdobyć wymarzoną pracę?

Zanim Cię zaproszą na rozmowę kwalifikacyjną

Rozmowa kwalifikacyjna to kolejny etap w procesie rekrutacyjnym. Dostanie się do tego etapu to połowa sukcesu. Dlaczego? Nim zostaniesz zaproszony/a na rozmowę, rekruter konfrontuje Twoje CV z oczekiwaniami stawianymi na danym stanowisku pracy. Na tym etapie odpada bardzo dużo CV głównie ze względów estetycznych, braku dopasowania CV do stanowiska pracy, źle zredagowanej treści, czy kiepskiego zdjęcia. Dlatego o tych elementach musisz bezwzględnie pamiętać, aby były dopracowane. Twoje CV to wizytówka, która działa na Twoją korzyść lub wręcz odwrotnie. Rekruter filtrując nadesłane CV poświęca na jeden dokument aplikacyjny około 15 – 30 sekund i jeśli Twoje CV nie wywrze odpowiedniego wrażenia, to ląduje w koszu. Zakładam jednak, że przerobiłeś podstawowe lekcje i Twoje CV wymiata, a efektem są zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne 🙂

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Jak się do przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Pierwszym elementem na który należy zwrócić szczególną uwagę są Twoje kompetencje. Zanim pojawisz się na rozmowie kwalifikacyjnej musisz dokładnie znać swoje mocne strony i skupiać się głównie na nich. Jeśli czegoś nie potrafisz, a pojawi się w rozmowie kwalifikacyjnej zwróć uwagę, że bardzo szybko się uczysz i bez problemu uzupełnisz braki. Ważne jest również, aby znać swoje aspiracje zawodowe i co więcej pokaż motywację do ich zrealizowania. Zrób wszystko, aby przedstawić się z jak najlepszej strony, a stres najlepiej zostaw za drzwiami pokoju rekrutacyjnego. Jeśli tego typu rozmowy są dla Ciebie trudne, to poproś kogoś z najbliższych, aby zadawał Ci pytania związane z Twoim CV oraz takie, które mogą się pojawić na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej - 2Poniżej znajdziesz grupy pytań, jakie mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej, wraz z krótkim objaśnieniem:

Pytania „wprost” – tego typu pytania mają na celu głównie sprawdzenie Twoich cech osobowości oraz jak się zachowujesz w nietypowych, stresujących sytuacjach

Pytania o doświadczenie i wiedzę – są to standardowe pytania o Twoją wiedzę oraz zdobyte doświadczenie zawodowe

Pytania dotyczące miejsca pracy – tutaj pracodawcy pytają o Twoją dotychczasową drogę zawodową i poprzednich pracodawców

Pytania podchwytliwe – tego typu pytania mają na celu zdobycie dodatkowych informacji, którymi niekoniecznie chcesz się dzielić. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć jakie to są pytania i potrafić odpowiednio wybrnąć z sytuacji.

Pytania wyprowadzające z równowagi – pytania z tej grupy służą do sprawdzenia kandydata w sytuacjach kryzysowych i stresujących, w których trzeba bezwzględnie zachować zimną krew (np. w przypadku kontaktu z trudnym, czy agresywnym klientem)

Pytania, które nie powinny paść – Według prawa pracy są pewne obszary, o które nie wolno pytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Praktycznie nic z życia
prywatnego nie powinno interesować pracodawcy. Nie wolno pytać o plany życiowe, o chęć założenia rodziny, o stan cywilny, o planowaną ciążę. Pytania dotyczące wiary, orientacji seksualnej, ojczystego języka, przynależności etnicznej są nie na miejscu. Podobnie sprawa się ma co do wieku, nazwiska panieńskiego, liczby dzieci itp.

Pytania testujące uległość – W czasie rozmowy kwalifikacyjnej mogą się zdarzyć pytania sprawdzające, jak wiele jesteśmy w stanie powiedzieć o sobie. Na dodatek przeważnie są to pytania bardzo niestosowne. Nie są zbyt częste, jednak warto znać ich cel i wiedzieć, jak się przed nimi bronić. Głównym celem takich pytań jest określenie, jak bardzo jesteś uległy — na ile dajesz wejść w swoje prywatne sprawy. Taka wiedza przydaje się pracodawcy, który z góry ma plan wykorzystania pracownika do granic możliwości.

Jeśli chcesz poznać dokładną listę pytań oraz sposoby odpowiedzi na nie, to zapoznaj się z tym mini ebookiem.

Shares
Share This