Czujesz, że doba ma za mało godzin? Nie wyrabiasz się z wykonywaniem pracowych obowiązków? A może problem tkwi w tym, że zamiast pracować, przeglądasz strony w internecie i marnujesz czas? Problemy z wydajnością dotyczą sporej części pracowników w wielu branżach. Na szczęście ich eliminacja jest możliwa dzięki kilku prostym sposobom. Przedstawiamy je w poniższym artykule!

Przede wszystkim planuj

Dobry plan to podstawa każdej pracy. Umiejętne planowanie czasu wymaga ustalenia priorytetów. Nie wszystkie zadania są przecież tak samo ważne. Jedne musisz wykonać szybciej, inne mogą zdecydowanie poczekać. Na pewno nie wykonasz ich wszystkich naraz, a tylko sprawisz, że praca będzie bardziej stresująca niż powinna. Pamiętaj o spisywaniu planów w terminarzu na konkretne dni i tygodni, uwzględniając w nich czas wykonania, ewentualne przesunięcia czasowe, przerwy i odhaczając zrealizowane zadania. Dzięki temu łatwiej skoncentrujesz się na obowiązkach i zauważysz pierwsze ich efekty, które będą najlepszą motywacją do dalszej pracy.

Jak pracować wydajniej? - 2

Planowanie to podstawa wydajnej pracy.

Nie daj się rozpraszaczom

Facebook, skrzynka pocztowa czy serwis informacyjny to strony, które zbyt wielu pracowników odwiedza zbyt często. Przez różnego rodzaju rozpraszacze nie tylko spada poziom naszej koncentracji, ale i wydajność wykonywanych zadań. Wzrasta za to frustracja związana z ilością wciąż niewykonanych obowiązków. Dobrym pomysłem, jest narzucenie sobie konkretnych godzin w ciągu dnia, w których sprawdzamy dane strony. Jeśli to nie pomaga, za pomocą specjalnych programów możemy je zablokować na czas pracy.

Zadbaj o porządek

Nie od dziś wiadomo, że bałagan rozprasza w wydajnym wykonywaniu pracy. Zalegające na biurku kubki, karteczki z przedawnionymi przypomnieniami czy leżące dookoła dokumenty powodują frustracje i zmęczenie. Im więcej rzeczy dookoła, tym ciężej o skupienie na zadaniach, które czekają na realizację. Dobrze jest więc czasem uporządkować przestrzeń wokół siebie a następnie przejść do wykonania zaplanowanych zadań. Regularne porządki stanowiska pracy działają uspokajająco i tyczy się to nie tylko biurka, ale też na przykład komputera, z którego korzysta coraz więcej pracowników. Zadbaj o porządek na pulpicie, usuń nieużywane pliki, pracuj nad czytelnym nazewnictwem folderów, a zobaczysz ile nerwów pozwoli Ci to oszczędzić.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Pozwól sobie na odpoczynek

Pamiętaj – nawet mimo najbardziej imponującego CV nie jesteś robotem i w przeciwieństwie do niego potrzebujesz przerwy na regenerację organizmu. Nie da się wydajnie pracować przez kilka długich godzin pod rząd. Nawet najbardziej angażujący projekt nie jest w stanie pochłonąć maksymalnie Twojej uwagi, jeśli przeciążysz swój umysł dużą ilością informacji i zadań do wykonania. Planuj więc przerwy, a te – umiejętnie i w pełni wykorzystuj. Nie spędzaj ich przed komputerem, zamiast którego wybieraj raczej spacer na powietrzu czy rozmowę z kolegą na tematy niezwiązane z pracą. Regularne przerwy sprawią, że po ich zakończeniu wrócisz do pracy z odświeżonym umysłem, który pozwoli Ci pracować wydajniej. O to chyba w końcu chodzi?

Shares
Share This