Często wysyłając CV na ofertę pracy, obok dokumentu przedstawiającego życiorys zawodowy, musimy dołączyć również list motywacyjny. Recepta na jego przygotowanie wydaje się z pozoru prosta – wystarczy wypisać w nim korzyści, jakie osiągnie pracodawca, zapraszając nas na rozmowę kwalifikacyjną. A jak to wygląda w praktyce?

Czemu służy list motywacyjny?

List motywacyjny, mylony niekiedy z podaniem o pracę, jest uzupełnieniem CV. Razem stanowią one komplet dokumentów aplikacyjnych, które choć różnią się stylami, powinny być spójne pod względem zamieszczonych informacji oraz wyglądu. Klasyczne i kreatywne szablony CV oraz pasujące wzory listów motywacyjnych zgromadziliśmy w naszej ofercie.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

O czym pisać w liście motywacyjnym?

Jak napisać list motywacyjny? - 2Dobry list motywacyjny powinien przede wszystkim odnosić się do ogłoszenia o pracę, na które zamierzamy złożyć CV. Ważne jest, by wymienić w nim swoje obowiązki wykonywane na podobnym stanowisku oraz czas ich trwania, wspomnieć o sukcesach, jakie odnieśliśmy na danym stanowisku oraz jaką wiedzą służymy w zakresie oferowano stanowiska. Nawiązanie do doświadczeń z przeszłości to gwarancja dla pracodawcy, że jesteśmy w stanie skutecznie realizować stawiane przed nami zadania. List motywacyjny dla wygody czytającego i estetycznego wyglądu warto podzielić na wstęp, rozwinięcie i zakończenie.

We wstępie napisz o tym na jakie stanowisko aplikujesz i skąd dowiedziałeś się o ofercie, zwracając się do konkretnej osoby lub instytucji oraz podając numer referencyjny ogłoszenia.

W rozwinięciu przekonaj pracodawcę o atrakcyjności swojej kandydatury.

W zakończeniu użyj zwrotu grzecznościowego, złóż podpis oraz wpisz załączniki. W tym miejscu możesz też napisać w nienachalny sposób, że z chęcią zaprezentujesz się bliżej podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Czego unikać przy pisaniu listu motywacyjnego?

Aby wysyłany przez nas list motywacyjny wraz z CV był w pełni skuteczny, należy pamiętać, by:

  • dostosować go indywidualnie do oferowanego stanowiska – kopiowanie listów to podstawowy błąd kandydatów,
  • nie powielać w nim danych zawartych w CV, a jedynie je potwierdzić, stosując konkretne sformułowania,
  • wystrzegać się pisania o doświadczeniu i umiejętnościach niezwiązanych ze stanowiskiem,
  • unikać proszenia się o pracę, tłumaczenia się i przepraszania,
  • nie używać skrótów językowych i potocznego języka,
  • nie podawać informacji niezgodnych z prawdą lub trudnych do zweryfikowania.

By zaskoczyć potencjalnego pracodawcę wartościową aplikacją, skorzystaj z gotowych szablonów CV i list motywacyjnego.

Shares
Share This