List motywacyjny, to obok CV, jeden z najczęściej wymaganych dokumentów w procesie aplikowania o pracę. Od tego jak go przygotujemy zależy w dużej mierze, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Jak napisać list motywacyjny, by nasza kandydatura nie trafiła do kosza? Przedstawiamy garść praktycznych porad!

Określ adresata

Na samym wstępie należy określić adresata listu motywacyjnego. Może to być dyrektor działu, w którym chcesz pracować lub pracownik HR odpowiedzialny za proces rekrutacji. Kontakt do adresata jest nieodłącznym elementem dokumentu. Przy intensywnym poszukiwaniu pracy ważne jest staranne przygotowanie listu – w pośpiechu możemy bowiem omyłkowo zaadresować go do innej firmy, co zdyskwalifikuje naszą kandydaturę już na początku.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Umotywuj wybór firmy

Cenną informacją dla potencjalnego pracodawcy jest to, dlaczego w ogóle chcemy pracować w danej firmie. W tym celu warto uargumentować nasz wybór, powołując się na przykład na informacje znalezione na stronie internetowej firmy. Znając wartości marki, takie jak troska o rozwój pracowników czy wdrażanie nowych rozwiązań, możemy podkreślić nasze utożsamianie się z nimi oraz chęć uczestniczenia w rozwoju firmy.

Podkreśl swoje atuty

Pracodawca wie już dlaczego chcemy pracować w danej firmie. To czas, by przekonać go, dlaczego jesteśmy do tego odpowiednimi kandydatami. W tym miejscu należy więc przedstawić korzyści płynące z zatrudnienia nas na dane stanowisko – zarówno dla rozwoju firmy, jak i dla nas.

Jak napisać list motywacyjny, który nie trafi do kosza? - 2

Przekonaj pracodawcę dlaczego chcesz pracować właśnie w jego firmie i w jaki sposób przysłużysz się w jej rozwoju.

Nie kopiuj CV

Jednym z powszechnych błędów popełnianych przez osoby piszące list motywacyjny jest powtarzanie informacji już zawartych w CV. O wiele skuteczniejsze jest pokazanie jak na poprzednim stanowisku radziliśmy sobie z konkretnymi problemami, jakie korzyści przynieśliśmy danej firmie oraz jakie zawodowe dokonania uważamy za najcenniejsze.

Zadbaj o formę

Standardowy list motywacyjny powinien mieścić się na jednej stronie formatu A4. Zbyt długi list może skutecznie zniechęcić odbiorcę do zagłębiania się w treść, za krótki – być dla niego sygnałem, że nie mamy konkretnych argumentów popierających naszą kandydaturę.

Skorzystaj z szablonu

Coraz popularniejsze szablony CV i listów motywacyjnych to rozwiązanie dla osób, które chcą przygotować estetyczne i funkcjonalne dokumenty aplikacyjne. Dzięki możliwości łatwego dopasowania wzoru listu motywacyjnego do wybranego stanowiska, możemy szybko i łatwo stworzyć wyjątkowy dokument z wyróżnionymi najważniejszymi informacjami o naszej kandydaturze.

Tego unikaj

Pisanie listu motywacyjnego to nie lada wyzwanie dla każdej osoby, której zależy na zdobyciu wymarzonej posady. Mimo towarzyszącego nam stresu, unikajmy pewnych sformułowań, które mogą przekreślić nasze szanse na zatrudnienie. Szczególnie niekorzystnie widziane jest przez pracodawców proszenie o pracę, tłumaczenie się czy przepraszanie za cokolwiek. Należy również wystrzegać się podawania informacji trudnych do zweryfikowania lub takich, które nie są zgodne z prawdą. Przed wysłaniem listu sprawdźmy go również pod kątem ortografii i interpunkcji.

Shares
Share This