Pisanie CV bez doświadczenia zawodowego to nie lada wyzwanie. Mimo braku osiągnięć, którymi możemy pochwalić się przed pracodawcą, musimy przecież zachęcić go do kontaktu z nami. Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego, by dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Jakich błędów unikać będąc na początku kariery zawodowej?

Podkreśl wykształcenie

Największą wartością osób na początku ścieżki zawodowej jest wykształcenie. To właśnie ukończone studia wyższe lub cenione przez wielu pracodawców studia podyplomowe, zasługują na odpowiednie wyeksponowanie w wypełnianym szablonie CV. Pisząc o ścieżce edukacji, warto wspomnieć nie tylko o kierunku, ale też ukończonej specjalizacji lub temacie pracy licencjackiej czy magisterskiej.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Wyeksponuj doświadczenie

Brak doświadczenia zawodowego nie musi oznaczać, że nasze CV będzie świecić pustkami. Wręcz przeciwnie – z pozoru nieistotne fakty mogą dostarczyć potencjalnemu pracodawcy informacji o naszym zaangażowaniu i motywacji do poszerzania wiedzy i zdobywania umiejętności. W szczególności naszym atutem mogą okazać się odbyte w trakcie nauczania kursy, praktyki i staże. Na naszą korzyść wpłynąć może nawet wzmianka o przynależności do koła naukowego. W niektórych przypadkach nie warto wstydzić się też podjęciem prac sezonowych za granicą. Dla pracodawcy będzie to dowód na nasze kompetencje językowe czy umiejętność odnalezienia się w nowej sytuacji.

Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego? - 2

Brak doświadczenia zawodowego nie przekreśla twoich szans na zatrudnienie! Pokaż pracodawcy swoje inne atuty – kompetencje, odbyte szkolenia czy chęć do nauki.

Zaakcentuj mocne strony

Zainteresowanie pracodawcy można zbudować również na podstawie naszych indywidualnych zalet i predyspozycji. Dlatego jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną warto sprawdzić, jakie umiejętności cenione są na danym stanowisku i skonfrontować je z posiadanymi przez nas. Świetnie rozpoznajesz potrzeby klienta? Napisz o tym w CV, jeśli aplikujesz o stanowisko handlowca. Podążasz za trendami w modzie? Wspomnij o tym, składając CV do sklepu odzieżowego. Jesteś kreatywny i samodzielny? Pochwal się tym, aplikując o posadę grafika.

Pochwal się zainteresowaniami

Masz unikalną pasję, której się poświęcasz? Wymień ją w CV, by zainteresować swoją osobą rekrutera. Unikaj jednak ogólników, takich jak czytanie, sport czy muzyka i kontrowersyjnych sposobów spędzenia wolnego czasu – na przykład związanych z grą w pokera. Dobrze, jeśli twoje zainteresowanie współgra w jakiś sposób ze stanowiskiem na której aplikujesz. Przykładowo – zainteresowanie konkretnymi dyscyplinami sportowymi, może pomóc ci w zdobyciu pracy w sklepie sportowym.

Nie koloryzuj

Wiele młodych osób pozbawionych doświadczenia zawodowego zamieszcza w CV przekoloryzowane informacje. Każde kłamstwo wychodzi jednak w bardzo szybki i łatwy sposób podczas rozmowy z rekruterem, który umiejętnie zweryfikuje kompetencje kandydata. Lepiej zawrzeć w CV mniej cennych informacji popartych za to chęcią do pracy, niż podawać nieprawdziwe, zrażając do siebie potencjalnego pracodawcę.

Shares
Share This