Praca zdalna staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Graficy, programiści czy copywriterzy to tylko przykładowe zawody, których wykonawcy pracują w biurach zlokalizowanych w swoich domach czy mieszkaniach. Taki tryb, choć wiąże się z wieloma korzyściami, wymaga od pracowników mobilizacji, samozaparcia i dyscypliny. Nigdzie indziej, tak jak w domu, od pracy odciągają nas i rozpraszają inne rzeczy – pranie do wywieszenia, zakupy do zrobienia czy kurze, które tylko czekają na wytarcie. Jak poprawić wydajność pracy w domu?

Wyznacz miejsce pracy

Podobnie jak w prawdziwym biurze, tak i w domu musisz mieć swoje własne miejsce do pracy. Dobrze, by była to przestrzeń nieużywana przez innych domowników w czasie twojej pracy – cicha i odseparowana, co pozwoli ci maksymalnie skupić się na swoich zadaniach. Zadbaj o to, by w domowym biurze znalazło się ergonomiczne krzesło i biurko, na którym pomieścisz niezbędne materiały, a cała przestrzeń była odpowiednio oświetlona. Praca z łóżka, choć brzmi kusząco, w efekcie znacznie obniża naszą efektywność, rozleniwia i źle wpływa na kręgosłup.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Trzymaj się rutyny

Kluczem do efektywnej pracy w domu jest przygotowywanie się do niej tak, jakbyś miał wyjść do prawdziwego biura. Pracując zdalnie, pilnuj stałych godzin wstawiania, rozpoczynania pracy i jej kończenia. Wykonuj typowe poranne czynności, biorąc prysznic, ubierając się i jedząc śniadanie. Utarte schematy sprawiają, że łatwiej będzie ci się ich trzymać, stawiając jednocześnie czoło czyhającym w domowym biurze pokusom.

Ustal plan pracy

Tworzenie list pozwala uporządkować zadania do wykonania i łatwiej je egzekwować. Na początku każdego dnia nadaj priorytet swoim działaniom, uwzględniając w ich planie miejsce na niespodziewane obowiązki oraz przerwy. To pozwoli ci uniknąć frustracji związanej z niezrealizowaniem zadań lub spędzeniem w pracy większej ilości czasu niż zwykle. Wykreślanie zadań znajdujących się na liście działa dodatkowo motywująco.

 

Jak efektywnie pracować z domu? - 2

Praca zdalna z domu wymaga umiejętnego planowania zadań na każdy dzień.

Pamiętaj o przerwach

Praca przez 8 godzin w jednym ciągu i bez ani jednej przerwy nie tylko obciąża nas fizycznie, ale i psychicznie. Organizm zmuszony do nieprzerwanego wysiłku zmniejsza w efekcie swoje moce przerobowe i jest bardziej podatny na rozproszenie. Jeśli chcesz pracować w pełni efektywnie, koniecznie rób regularne przerwy. Zdaniem specjalistów, osoby pracujące przed komputerem, powinny odchodzić od niego na chwilę aż co godzinę. W tym czasie warto się przewietrzyć, zaparzyć ulubioną herbatę czy przygotować szybką przekąskę. To doskonały moment na regenerację organizmu, który po powrocie do biurka będzie działał wydajniej.

Nie daj się rozpraszaczom

Wyskakujące jeden po drugim powiadomienia na Facebooku nie sprzyjają twojej efektywności. Odpisywanie na wiadomości, lajkowanie zdjęć znajomych czy po prostu przewijanie tablicy skutecznie rozpraszają, pochłaniając nasz cenny czas, który musimy później odpracować, zostając dłużej w domowym biurze. Dobrym sposobem jest całkowite zamknięcie zakładek mediów społecznościowych lub ustalenie stałych godzin na kontakt ze znajomymi.

Relacje z pracownikami

Pracując zdalnie nie zapominaj o swoich kolegach z biura. Raz na jakiś czas pojawiaj się w firmie, by z nimi porozmawiać lub wyjść na wspólny lunch. Nic nie działa tak dobrze na naszą motywację jak kontakt z innymi ludźmi poznanymi w pracy, do której z sukcesem wysłałeś swoje CV.

Komunikacja z przełożonym

Równie ważne jest wcześniejsze ustalenie zadań, które masz do wykonania w danym dniu. Dzięki temu unikniesz sytuacji, kiedy nie czekają na ciebie żadne obowiązki lub wręcz przeciwnie – zostaniesz nimi niespodziewanie zasypany.

 

Shares
Share This