To czy uda ci się zdobyć wymarzoną pracę, zależy nie tylko od twoich umiejętności i doświadczenia zawodowego, które podałeś w CV, ale również od tego, jak zaprezentujesz się na rozmowie kwalifikacyjnej. Jest ona bowiem pierwszym i najważniejszym momentem, w którym potencjalny pracodawca ma okazję cię zobaczyć i ocenić na żywo. Jak cię widzą, tak cię piszą – zadbaj więc o swój nienaganny wygląd, by zrobić na nim jak najlepsze wrażenie i rozpocząć wymarzoną karierę!

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Ubiór dopasowany do rodzaju pracy

Strój na rozmowę kwalifikacyjną warto dobrać przede wszystkim odpowiednio do sytuacji i kultury organizacyjnej panującej w danej firmie, do której złożyłeś CV. Aplikując na stanowisko związane z obsługą klienta, postaw na w pełni profesjonalny wygląd. W przypadku pań najlepiej sprawdzi się elegancka garsonka ze spódnicą o długości około kolana, bluzka z kołnierzykiem i zakryte buty z rajstopami. Panom polecamy ciemny garnitur – grafitowy lub granatowy, jasną koszulę i dopasowany krawat. Jeśli składasz CV w firmie mniej formalnym charakterze, pozwól sobie na odrobinę luzu. W przypadku pań oznacza on w praktyce założenie na przykład sukienki o klasycznym kroju  – wciąż jednak odpowiednio długiej i bez dużego dekoltu lub spodni. Panowie mogą poeksperymentować z kolorem garnituru i materiałem, z którego jest on wykonany. Największą wolność w ubiorze na rozmowę kwalifikacyjną dają osobom składającym CV szeroko rozumiane branże kreatywne. W nich zbyt biznesowy strój nie jest wręcz mile widziany. Zamiast niego lepiej poszaleć z krojami, kolorami i wzorami, które zwrócą uwagę rozmówcy i zbudują nasz wizerunek jako osoby oryginalnej, wychodzącej poza utarte schematy i bawiącej się modą.

Dress code w rozmowie kwalifikacyjnej

Zostaw w szafie

Są elementy garderoby, które lepiej pozostawić w szafie bez względu na stanowisko, na jakie aplikujesz przy składaniu CV. Podkoszulki, kuse spódniczki, krótkie spodenki czy sandały to najprostsza droga, by pokazać naszemu potencjalnemu pracodawcy lekceważący stosunek do pracy.

Dbałość o detale

Ubranie na rozmowę kwalifikacyjną powinno być nie tylko starannie dobrane przez osobę składającą CV, ale i w odpowiednim stanie. Zadbaj, by skompletowany strój był czysty, wyprasowany, nie wychodziły z niego żadne nitki i nie odpadały guziki. Do stroju dobierz skromne dodatki w postaci biżuterii – im ich mniej, tym lepiej.

Makijaż na rozmowę kwalifikacyjną

Całość wizerunku w przypadku pań dopełni naturalny makijaż – taki, którego nie widać na pierwszy rzut oka. Niestarannie nałożony tusz do rzęs, krzywo pomalowane usta, zbyt jaskrawe cienie do powiek spowodują, że rozmówca odbierze nas jako osoby niedokładne.

Shares
Share This