Parzenie kawy, wizyty na poczcie czy stanie przy drukarce – z takimi obowiązkami wielu młodym osobom kojarzy się staż. Nie bez powodu – wciąż dla wielu firm zatrudnienie stażysty to wygodne rozwiązanie, pozwalające na wykonywanie mniej ambitnych zadań. Nie mają one przecież obowiązku jego zatrudnienia po zakończonym okresie stażu. Na szczęście sytuacja powoli się zmienia i coraz więcej przedsiębiorstw inwestuje czas i pieniądze w odpowiednie przeszkolenie stażystów, którzy mają szansę na zdobycie w nich wymarzonej pracy. W jaki sposób umiejętnie wykorzystać staż, by znaleźć zatrudnienie?

Rzetelnie wypełniaj zadania

Staż to najlepsza – a często także jedyna – okazja, by zaprezentować swoją kandydaturę potencjalnemu szefowi. Wywarcie na nim dobrego wrażenie wymaga przede wszystkim rzetelnego wypełniania powierzonych nam obowiązków, nawet tych mniej wymagających. Nigdy nie należy okazywać lekceważąco stosunku wobec zadań i nerwowo patrzeć na wskazówki zegarka odliczające nasz czas do wyjścia. Staranne podejście do stażu może zaprocentować w przyszłości – jedną z najbardziej cenionych cech pracowników jest bowiem sumienność i zaangażowanie. Żaden szef nie zechce zainwestować w nasz rozwój, jeśli od początku będziemy leniwi.

Chłoń przekazywaną wiedzę

To, ile wyciągniemy ze stażu stażu, zależy tylko i wyłącznie od nas. Maksymalnie wykorzystujmy więc ograniczony czas nauki, chłonąc wiedzę od bardziej wykwalifikowanych i doświadczanych pracowników w firmie. Pokazując, że jesteśmy chętni do zdobywania wiedzy i nauka ta idzie nam szybko, mamy szansę na zdobycie zatrudnienia po zakończonym stażu, na który aplikowaliśmy, wysyłając swoje CV. Niezwykle ważna jest też samodzielność – oczywiście, jako stażysta możemy liczyć na wsparcie kolegów z pracy, ale o wiele bardziej zapunktujemy umiejętnym wykorzystaniem zebranej wiedzy w praktyce bez zadawania dziesiątek pytań innym osobom.

Jak dostać pracę po stażu? - 2

Wykorzystaj staż na naukę – to się opłaca!

Przyjmij rolę inicjatora

Dla wielu osób staż to żmudne wykonywanie prostych, często powtarzalnych zadań. Tymczasem brak inicjatywy może skutecznie przekreślić nasze szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Pracodawca, widząc, że jedynie czekamy na wyznaczenie kolejnych zadań, może wyjść z założenia, że podobnie będziemy zachowywać się na etacie. Nikt nie chce pilnować swoich pracowników, dlatego niezwykle istotne jest, by już w trakcie trwania stażu proponować zadania dla samego siebie, prosić o dodatkowe obowiązki oraz oferować się z pomocą innym osobom. Dzięki temu sprawimy wrażenie osoby chętnej do działania i entuzjastycznie nastawionej do danego stanowiska pracy.

Pogadaj z szefem

Choć wydaje się to niemal oczywiste, wielu stażystów zapomina, że staż jest dla nich doskonałą okazją na szczerą rozmowę z potencjalnym pracodawcą. W jej trakcie warto przedstawić mu swoje zaangażowanie względem wykonywanych zadań oraz podkreślić chęć wkładu w rozwój własny i firmy. Bardzo często to właśnie prosta rozmowa z szefem ma kluczowe znaczenie w zatrudnieniu stażysty – nie przegap swojej szansy!

Shares
Share This