Starannie przygotowane CV pomogło Ci w zdobyciu interesującej pracy? Zaczynasz od przyszłego tygodnia, ale póki co na umowę na okres próbny? Boisz się, że po upływie jej ważności pracodawca nie podpisze z Tobą umowy o pracę? Zamiast zamartwiać się na zapas, dołóż starań, by jak jak najlepiej zaprezentować się przez okres próbny i dobrze poznać miejsce pracy. Dzięki temu zyskasz zaufanie szefa i sam nabierzesz pewności względem dalszej pracy w firmie.

Znaj swoje prawa

Umowa na okres próbny niesie korzyści dla obu stron. Pracodawcy pozwala upewnić się co do przydatności pracownika i zalet z jego zatrudnienia. Pracownikowi – umożliwia z kolei ocenę warunków zatrudnienia, powierzonych zadań i atmosfery wśród pracowników.

Zawierając umowę na czas próbny pamiętaj, że:

  • nie musi być ona zawarta na piśmie,
  • w ciągu 7 dni pracodawca musi dostarczyć Ci ją w formie pisemnej,
  • nie może ona trwać dłużej niż trzy miesiące,
  • rozwiązywana jest wraz z nadejściem umówionego terminu.

Zrób dobre wrażenie

Bez względu na to, czy po trzech miesiącach zostaniesz w firmie czy będziesz szukać nowej pracy – od początku do końca dbaj o to, by zrobić na szefie i współpracownikach dobre wrażenie. Pokaż się jako osoba miła, uśmiechnięta i zaangażowana – naturalny entuzjazm z pewnością zadziała na Twoją korzyść. Poza tym nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość, być może Twoja droga zawodowa kiedyś ponownie skrzyżuje się z firmą, z którą łączyła Cię umowa na okres próbny?

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Bacznie obserwuj zamiast krytykować

Masz zastrzeżenia do metod stosowanych przez współpracowników? Nie zgadzasz się założeniami szefa? Okres próbny to czas, w którym lepiej powstrzymać się z ostrą krytyką nowej firmy. Zamiast wymądrzania się, po prostu obserwuj i włączaj się w dyskusję tylko wtedy, kiedy możesz wykazać się swoją wiedzą lub umiejętnościami.

Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj

Nie wiesz jak zabrać się za zadania powierzone przez pracodawcę? Nie rozumiesz o czym dyskutują Twoi współpracownicy? Nie bój się pytać! Okres próbny to właściwy moment, by dowiedzieć się wszystkiego o obowiązkach, które będą na Tobie spoczywać po podpisaniu umowy o pracę.

Poproś o feedback

Chcesz wiedzieć co sądzi o Twojej pracy przełożony? Poproś go o spotkanie jeszcze w trakcie okresu próbnego! Podczas rozmowy dopytaj o postępy, jakie zrobiłeś oraz oczekiwania, jakie wiąże z Tobą zespół. Pozytywny feedback może być dla Ciebie sygnałem, że zagrzejesz w firmie czas na dłużej. Jeśli otrzymasz jakieś uwagi, będziesz mieć czas, by cokolwiek zmienić.

Nawiązuj relacje

Podczas okresu próbnego pamiętaj nie tylko o profesjonalnym wywiązywaniu się z zadań, ale i nawiązywaniu relacji z kolegami z zespołu. Atmosfera w pracy odgrywa kluczową rolę – zacznij więc dbać o nią już od pierwszych dni. W przyszłości zaprocentuje to lepszą współpracą. Unikaj jednocześnie nachalności i podlizywania – zwykle przynoszą one odwrotne skutki od zamierzonych.

Jak dobrze wykorzystać okres próbny? -2

Podczas okresu próbnego zadbaj również o relację z kolegami zespołu. Być może spędzisz z nimi kolejne lata pracy w firmie!

Podpisanie umowy na okres próbny to nie koniec świata. Wcale nie musisz od nowa wysyłać swojego CV do potencjalnych pracodawców. Po prostu dobrze wykorzystaj swój czas w firmie, by szef nie miał wątpliwości co do Twojego dalszego zatrudnienia!

 

 

 

 

 

Shares
Share This