Szukasz pracy i chcesz zwiększyć szanse zatrudnienia? Chcesz poprawić swoją widoczność na rynku pracy? Nie zapomnij o założeniu profilu na jednym z serwisów pracy! W czasach sporej konkurencji i wraz ze wzrostem liczby mediów społecznościowych kreowanie swojego wizerunku online stało się niemal koniecznością. Jak pokazują badania, sami rekruterzy coraz częściej szukają idealnych kandydatów na stronach typu LinkedIn czy GoldenLine. Sprawdź, jakie portale mogą pomóc Ci w znalezieniu pracy, czym jest e-reputacja i dlaczego warto o nią dbać.

Daj się zauważyć!

Jeśli wydaje Ci się, że dobre CV wystarczy Ci zdobycia wymarzonej pracy – możesz być w błędzie. W dzisiejszych czasach ważne są nie tylko starannie przygotowane dokumenty aplikacyjne, będące potwierdzeniem Twoich kompetencji i doświadczenia. Nie bez znaczenia jest też budowanie kariery i wizerunek eksperta, który warto kreować za pomocą mediów społecznościowych. Nie wiesz co tracisz nie posiadając na nich własnego profilu? Przede wszystkim ryzykujesz, że rekruterzy nie będą mogli znaleźć cennych informacji o Twojej osobie. W efekcie może ominąć Cię sporo ciekawych ogłoszeń o pracę, które często publikowane są na tego typu stronach. Ucierpieć może też Twoja reputacja. Im więcej rekomendacji od byłych pracodawców czy znajomych z branży – tym lepiej dla Twojej kariery. Bez profilu w portalach pracy ograniczasz też rekruterom możliwość bezpośredniego skontaktowania się z Tobą. Jak pokazują badania,

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Z jakich serwisów korzystać?

Najpopularniejszymi serwisami pracy są w Polsce obecnie LinkedIn oraz rodzimy GoldenLine. Oba skierowane są do pracowników różnych branż, zatrudnionych zarówno na wyższych, jak i niższych szczeblach. To doskonałe kanały komunikacji, służące kandydatom do budowania kariery i swojego wizerunku, kojarzenia ich z rekruterami oraz budowaniu sieci kontaktów zawodowych. Co ważne, na serwisach typu LinkedIn czy GoldenLine możliwe jest przeszukiwanie kandydatów o określonym doświadczeniu, pracujących w przeszłości dla danej firmy czy posiadających rekomendacje od osób związanych z branżą. Możliwość filtrowania to ważne narzędzie dla rekruterów, dzięki któremu możesz zostać zauważony w tłumie kandydatów.

Jak tworzyć swój wizerunek zawodowy w sieci?

Przedstaw, czym się zajmujesz

Tworząc swój profil na serwisie LinkedIn lub GoldenLine podaj nieco więcej informacji niż swoje imię, nazwisko i zawód. Bez względu na branżę, w której pracujesz, napisz nieco więcej o swoich kompetencjach – językach, które znasz, narzędziach, z których korzystasz czy technologiach, jakie opanowałeś w dotychczasowej karierze. Dokładne opisanie swoich umiejętności sprawi, że Twój profil stanie się znacznie bardziej atrakcyjny w oczach rekrutera, a jednocześnie przyczynić się może to do otrzymywania większej ilości dobrze dopasowanych ofert pracy.

Bądź aktywny

Bierz udział w dyskusjach, dziel się ciekawymi artykułami, reaguj na publikacje innych. Aktywność na portalach pracy to dowód na to, że jesteś osobą zaangażowaną i zainteresowaną swoją pracą. Takie cechy cenione są przez wielu rekruterów i mogą sprawić, że szybko znajdziesz wymarzoną pracę. Udzielanie się w mediach społecznościowych to również doskonały sposób na budowanie bazy kontaktów, które mogą Ci się przydać na każdym etapie kariery zawodowej.

Używaj słów kluczowych

Portale pracy uwielbiają słowa kluczowe. Korzystaj więc z nich tworząc swój profil na portalu kariery. Pracujesz w IT? Wymień znane Ci języki, opanowane technologie, posiadane certyfikaty czy platformy na których pracujesz. Umieszczenie ich w widocznym miejscu umożliwi rekruterom szybkie dotarcie do Twojej osoby.

Pamiętaj o aktualizowaniu profilu

Dobry profil w serwisie pracy to profil aktualny. Prowadząc go dbaj o to, by uzupełniać go na bieżąco. Zmieniłeś pracę? Napisz o tym! Zdobyłeś nowe kwalifikacje? Pochwal się nimi! Wyglądasz nieco inaczej niż na zdjęciu z czasów studiów. Wstaw nową fotografię!

 

Czy warto budować karierę za pomocą mediów społecznościowych? - 2

Pamiętaj, by zawsze mieć zaktualizowany profil zawodowy we wszystkich mediach społecznościowych!

Zdobywaj rekomendacje

Potwierdzenie umiejętności przez dotychczasowych pracodawców lub współpracowników to Twoja najlepsza. Prowadząc profil na portalach typu LinkedIn czy GoldenLine dbaj więc o wymienianie się rekomendacjami z członkami zespołu czy działu. Pozytywne opinie z pewnością wpłyną na Twoją korzyść i pomogą Ci zdobyć wymarzoną posadę.

Na koniec nieco statystyk. Czy wiesz, że blisko 80 % pracowników działów HR używa mediów społecznościowych do wyszukiwania kandydatów? To najlepszy powód, by już dziś zacząć kreować swój wizerunek zawodowy w sieci!

 

Shares
Share This