Zadanie przemyślanych pytań w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej to jeden z ważniejszych elementów udanego procesu rekrutacji. Właściwe pytania pozwalają kandydatom wykazać swoje zainteresowanie oferowaną posadą, a często także przesądzają o naszym zatrudnieniu w firmie. Kandydaci, zestresowani rozmową lub niedostatecznie do niej przygotowani, często zadają jednak rekruterom nietrafione pytania. Podpowiadamy, których z nich lepiej unikać, by nie zaprzepaścić szansy na zdobycie wymarzonej pracy i uchronić się przed pozostaniem bezrobotnym!

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Czym zajmuje się Wasza firma?

Zadając to pytanie w trakcie rozmowy z rekruterem dajesz mu do zrozumienia, że nie jesteś w pełni przygotowany do spotkania. Co gorsza, twoje pytanie może zostać odebrane jako wyraz lekceważenia i marnowania czasu osoby poszukującej idealnego kandydata na dane stanowisko. To błąd, który może cię sporo kosztować, a którego z łatwością możesz uniknąć. Mając niemal nieprzerwany dostęp do internetu masz bowiem możliwość dokładnego sprawdzenia firmy, do której złożyłeś CV oraz branży, w której ona działa. Wystarczy, że poświęcisz czas na zapoznanie się ze stroną WWW firmy, jej profilami w mediach społecznościowych czy najważniejszymi osiągnięciami.

 

Chcesz zdobyć wymarzoną pracę? Nie zadawaj rekruterowi tych pytań! - 2

Przed rozmową kwalifikacyjną zapoznaj się ze stroną www firmy, do której złożyłeś CV.

Kiedy mogę wziąć urlop?

Rozmowa rekrutacyjna to nie najlepszy czas na poruszanie kwestii kadrowych. Pytanie o możliwość wzięcia wolnego może postawić cię na przegranej pozycji – bo choć nie zostałeś jeszcze zatrudniony, wychodzisz już z założenia, że właśnie tak się stanie. Aroganckie, roszczeniowe i zbyt pewne siebie podejście nie jest tym, czego rekruterzy szukają u kandydatów wysyłających do nich swoje CV. Jeśli jednak proces rekrutacji jest na zaawansowanym etapie, a ty masz już zaplanowany urlop – koniecznie poinformuj o tym potencjalnego pracodawcę. Dzięki jasnemu przedstawieniu sprawy unikniesz później nieporozumień związanych z terminem rozpoczęcia pracy.

Czy będę pracował po godzinach?

Nikt z nas nie lubi nadgodzin. Po pracy chcemy się oddać swojej rodzinie, znajomym czy pasjom. Nieprzewidziane sytuacje, wymagające wydłużenia czasu pracy, zdarzają się jednak w każdej firmie. Nie należy zamartwiać się tym na zapas, a już na pewno nie pytać o konieczność zostawiania w pracy po godzinach już na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej, co rekruter może odebrać dodatkowo jako objaw twojego… lenistwa. Lepszym pomysłem będzie pytanie dotyczące kultury organizacji w firmie, do której złożyłeś CV.

Jak wypadłem?

Rozmowa rekrutacyjna może być dla ciebie bardzo stresująca i najchętniej tuż po jej zakończeniu chciałbyś wiedzieć, jak sobie na niej poradziłeś. Pierwsza rozmowa o pracę w danej firmie to jednak niezbyt trafiony moment na pytanie o wrażenia, jakie zrobiłeś na rekruterze. Przede wszystkim jest na to za wcześnie, ponieważ rekrutera czekają jeszcze spotkania z innymi osobami, które złożyły CV do danej firmy lub potrzebuje on czasu, by w pełni przemyśleć twoją kandydaturę. O to, co zrobiłeś dobrze, a nad czym możesz jeszcze popracować, warto zapytać raczej po otrzymaniu pozytywnej lub negatywnej decyzji od firmy.

Jak dużą mam konkurencję?

Rekruterzy nie lubią tego pytania. Przede wszystkim dlatego, że odpowiedź na nie jest dla nich dość ryzykowna. Z jednej strony brak konkurencji może być dla kandydatów, którzy wysłali swoje CV sygnałem, że nikt nie chce w pracować w danej firmie. Wiadomość, że kandydatów jest wielu, nie wnosi z kolei do rozmowy nic nowego.

Czy na pewno dostanę od Państwa odpowiedź?

Sugerując rekruterowi, że do tej pory miałeś problem z uzyskaniem informacji zwrotnej od potencjalnego pracodawcy może świadczyć o tym, że tak naprawdę niewiele firm było zainteresowanych twoim zatrudnieniem. Sugerowanie swoich niepowodzeń z przeszłości to zdecydowanie zły pomysł – w końcu liczy się tu i teraz.

 

 

Shares
Share This