Wchodzisz na portal pracy, szukasz interesującego ogłoszenia o pracę i w końcu je znajdujesz. Co robisz? Oczywiste jest, że musisz napisać CV oraz list motywacyjny, ale nie bardzo wiesz od czego zacząć, a może brakuje Ci motywacji i chęci? A może martwisz się o błędy w CV, które możesz popełnić? Masz dwa wyjścia – albo weźmiesz się w garść, przejrzysz swoje CV pod kątem braków i błędów, a następnie je poprawisz, albo stwierdzisz że to jest „takie trudne i nie dasz rady”, po czym usiądziesz przed telewizorem i nadal będziesz narzekać jaki ten świat beznadziejny oraz że nie ma w Polsce pracy, dla ludzi z Twoim wykształceniem 🙂 Pamiętaj, że są sprawdzone sposoby na to, aby zwiększyć Twoje szanse na otrzymanie „zaproszenia” do klasy pracującej. Wystarczy nie popełniać błędów w CV, których dopuszczają się inni. Prawda, że proste? Dlatego poznaj najczęstsze błędy w CV, których koniecznie chcesz uniknąć.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Najczęstsze błędy w CV

1. Kopiowanie gotowych formuł. Często spotykanym zjawiskiem jest kopiowanie gotowych formułek z CV lub listów motywacyjnych, które gdzieś znaleźli w sieci. Tego typu zachowanie jest stosunkowo łatwe do wychwycenia i unikaj ich jak ognia. Ważne jest to zwłaszcza w sekcji zainteresowań w CV (jeśli nie masz jakiś szczególnych zainteresowań, to lepiej pomiń tą rubrykę, niż wpisuj tam ogólne frazesy typu film, muzyka) i w liście motywacyjnym (jeśli nie potrafisz napisać takiego listu, to zleć to komuś albo poproś kogoś z rodziny lub znajomych).Błędy w CV, których koniecznie chcesz uniknąć! - 2

2. Załączanie prywatnych zdjęć z wakacji, tudzież spontanicznych wyjazdów. Stosunkowo często spotykałem się z przypadkami osób, które w CV wklejały swoje zdjęcie wycięte z jakiegoś innego zdjęcia, np. z wakacji, lub „selfie z rąsi”. Tego typu zdjęcia są żałosne i naprawdę lepiej tak nie rób. Jeśli nie masz jakiegoś w miarę normalnego zdjęcia, to idź do fotografa, niech Ci za 20 – 30 zł zrobi zdjęcie profilowe, którego nie będziesz się wstydził wstawić do CV. Możesz też wykorzystać zdjęcia z jakiś sesji zdjęciowych, albo poszukać w znajomych jakiegoś fotografa – hobbysty. Zadbaj o odpowiednie zdjęcie, bo jest to jeden z kluczowych elementów w CV i gwarantuje znaczący wzrost zaproszeń na rozmowę o pracę (tylko w przypadku dobrego zdjęcia).

3. Brak oświadczenia „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922)”. Zgłoszenia bez tego rodzaju klauzuli w ogóle nie są brane pod uwagę w procesie rekrutacyjnym, ponieważ wymaga tego ustawa. Jeśli zapomnisz to umieścić w CV, to Twoje dokumenty aplikacyjne na starcie trafią do kosza.

4. Przesyłanie nieestetycznego CV. Mam świadomość, że nie każdy ma zdolności graficzne, czy potrafi obsługiwać Word-a na takim poziomie, aby zrobić sobie profesjonalnie i schludnie wyglądające CV. Dlatego jeśli nie radzisz sobie z tego typu rzeczami warto pobrać szablony CV z naszej strony, które wystarczy wypełnić i w kilkanaście minut masz w pełni profesjonalne CV 🙂

5. Wysyłanie CV z literówkami, błędami ortograficznymi, interpunkcyjnymi albo stylistycznymi. Jedynym słowem – pisz tak, abyś nie musiał się wstydzić. Niedopuszczalne jest przesyłanie aplikacji z błędami, to bardzo razi w oczy rekrutera. Dlatego przed wysłaniem CV i listu motywacyjnego daj go do przeczytania 1 – 2 osobom. Tworząc dokumenty z pewnością popełnisz jakiś błąd, którego nie zauważysz. Nasz mózg potrafi samoczynnie poprawiać pewne rzeczy i dlatego jak czemuś się dłużej przyglądamy, to po prostu nie widzimy błędów. Osoba postronna zauważy jest od razu 🙂

6. Podawanie prywatnych maili (np. xxx@buziaczek.pl). Prywatny mail jak sama nazwa wskakuje służy do prywatnych rzeczy. Dlatego załóż sobie dodatkowy mail, który wykorzystasz do poszukiwania pracy. Proponuję email z czytelnym imieniem i nazwiskiem – np. piotrskrzypczak@gmail.com. Jeśli nie ma w danym serwisie wolnego adresu, to przecież możesz skorzystać z innych portali, gdzie możesz założyć swojego maila. Najpopularniejsze to:

  • onet.pl
  • wp.pl
  • mail.tlen.pl
  • interia.pl
  • gmail.com
  • pl.mail.yahoo.com
  • outlook live

7.  Wyszczególnianie w CV wszystkich najdrobniejszych zajęć jakich się podejmowałeś. CV to nie pamiętnik, w którym umieszczasz wszystko co robiłeś/aś w swoim życiu. CV należy dostosować do danej oferty pracy i wyszczególnić rzeczy, których wymaga się na danym stanowisku. Nie ma też sensu wypisywać w doświadczeniu jakiś jedno- lub dwu- miesięcznych praktyk, staży, itd. (chyba, że dopiero zaczynasz i jest to Twoja pierwsza praca, a to jedyne Twoje doświadczenie), czy też pracy, w której się krótko pracowało. Częsta zmiana pracy (co 1 – 3 miesiące) dla pracodawcy jest sygnałem, że albo się nie nadajesz na to stanowisko, albo po prostu jesteś bardzo wybredny i szybko możesz odejść z pracy. Dla pracodawcy zdecydowanie cenniejszy jest pracownik, który po przeszkoleniu popracuje przynajmniej rok na danym stanowisko, a nie taki, który zaraz po szkoleniu ucieknie do innej firmy. Koszt szkolenia bywa dość duży w niektórych branżach, dlatego pracodawcy bardzo selekcjonują kandydatów.

Jeżeli powyższe wskazówki są dla Ciebie oczywiste, to naprawdę dobrze. Jeżeli popełniałeś powyższe błędy w CV, lub co gorsza dalej Ci się zdarzają – zapamiętaj już teraz 7 błędów w CV,  których koniecznie chcesz uniknąć i zapomnij o ich popełnianiu raz na zawsze.

 

 

Shares
Share This