W końcu ktoś odpowiedział na twoje CV i dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. To już sukces – tylko 10 % kandydatów dociera do tego etapu! Teraz już tylko od spotkania z rekruterem zależy, czy dostaniesz wymarzoną posadę. Nawet najbardziej kompetentny kandydat straci szansę na nią, popełniając przedstawione poniżej błędy i zniechęcając do siebie pracodawcę.

Spóźnienie się na rozmowę

Punktualne przybycie na spotkanie z rekruterem świadczy o naszym profesjonalnym podejściu do pracy i zaangażowaniu w zdobycie posady. Przed rozmową warto sprawdzić dokładnie adres firmy i zaplanować dojazd do niej, biorąc pod uwagę ewentualne korki. Najlepiej być na miejscu chwilę wcześniej, by móc poprawić swój wygląd i powtórzyć przygotowane odpowiedzi na pytania zadawane przez rekrutera. Uwaga – nietaktem jest też przyjście na rozmowę wcześniej niż o umówionej godzinie.

 

Błędy na rozmowie kwalifikacyjnej – tego nie rób! - 2

Spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną z powodu korków na mieście może skutecznie przekreślić Twoje szanse na zdobycie pracy.

Niestosowny ubiór

Na rozmowie kwalifikacyjnej w większości firm obowiązuje sformalizowany lub przynajmniej wpasowujący się w kulturę pracy w firmy strój. W domowej garderobie na czas spotkania lepiej zostawić takie elementy jak bluzki z głębokim dekoltem i krótkie spódniczki w przypadku pań oraz koszule z krótkim rękawem i infantylne krawaty w przypadku panów. Źle postrzegane na rozmowie kwalifikacyjnej są też jeansy, zbyt duża ilość biżuterii, krzykliwy makijaż i buty z odkrytymi palcami.

Krytykowanie poprzedniego pracodawcy

Negatywne wyrażanie się o byłym szefie nigdy nie jest dobrze widziane w oczach przyszłego pracodawcy. Przede wszystkim powoduje, że sprawiamy na nim wrażenie osoby nielojalnej i niewdzięcznej a jak wiadomo – żaden pracodawca nie chciałby mieć takiego pracownika. To jednak nie wszystko – zdarzyć się może, że nasz przyszły przełożony jest dobrym znajomym naszego byłego szefa. Choćby dlatego o dawnym pracodawcy lepiej nie mówić wcale lub tylko dobrze w kontekście zrealizowanych projektów i nabytych dzięki jego firmie umiejętności.

Nieznajomość firmy

Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, do firmy, która zainteresowała się naszym CV, mamy obowiązek zdobycia elementarnej wiedzy na jej temat. W internecie, czasopismach branżowych czy od znajomych dowiemy się wiele o ofercie firmy, pozycji rynkowej czy liczebności pracowników. Wielu kandydatów idzie na rozmowę bez przygotowania, tymczasem dzięki podstawowej wiedzy wyrazimy swoje zainteresowanie posadą i szacunek wobec pracodawcy.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Zła mowa ciała

Wiemy, że rozmowa kwalifikacyjna może być stresująca. By jednak wypaść na niej korzystnie, powinniśmy umieć zapanować nad emocjami, towarzyszącymi nam w jej trakcie. Jak twierdzą specjaliści od HR, na podjęcie decyzji o zatrudnieniu kandydata, decyduje w dużej mierze jego mimika i gestykulacja. Zbytnia nerwowość czy brak pewności siebie mogą wywrzeć na rozmówcy negatywne wrażenie.

Gadatliwość lub mrukliwość

Ważne jest, by podczas rozmowy kwalifikacyjnej znaleźć złoty środek. Z jednej strony powinniśmy uważnie słuchać rekrutera i odpowiadać na jego pytania, z drugiej aktywnie angażować się w rozmowę. Źle widziane jest urządzanie pogadanek z rekruterem na niezwiązane z pracą tematy, podobnie jak zamknięcie się w sobie i bierne słuchanie rozmówcy.

 

Shares
Share This