Masz mniejszą motywację do pracy? Godziny spędzone w biurze dłużą się niemiłosiernie? Nie wiesz dokąd zmierza twoja kariera? Zatrzymaj się na chwilę – być może to najlepszy moment na zmianę w życiu zawodowym. Po czym poznasz, że nadszedł czas pożegnania z obecnym pracodawcą? Przedstawiamy 8 sygnałów!

Zjada cię rutyna? Czas zmienić pracę!

Jak pokazują badania, jednymi z cenniejszych wartości pracy jest możliwość rozwoju, wykorzystania swoich mocnych stron i stawianie czoła nowym wyzwaniom. Kiedy nam ich brakuje, pojawia się przeczucie, że nic dobrego w danej firmie już nas nie spotka. Stagnacja źle wróży na przyszłość i jest ważnym sygnałem tego, że być może warto rozejrzeć się za nową pracą z lepszymi perspektywami rozwoju.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Przerasta cię stres

Nadgodziny, praca ponad siły i wygórowane oczekiwania pracodawcy mogą powodować u nas długotrwały stres. Ten z kolei prowadzi do licznych dolegliwości fizycznych i problemów ze zrelaksowaniem się nawet w dni wolne od pracy. Destrukcyjny stres może być niebezpieczny dla naszego życia i zdrowia, dlatego nigdy nie warto go lekceważyć.

8 oznak, że czas zmienić pracę - 2

Długotrwały stres jest niebezpieczny dla naszego zdrowia i znacznie obniża jakość życia. Dlatego zastanów się, czy przypadkiem nie czas zmienić pracę?

Nie utożsamiasz się z firmą

Niezwykle ważnym elementem wpływającym na naszą satysfakcję zawodową jest poczucie, że wartości promowane przez firmę są zbieżne z tymi, które sami wyznajemy. Brak dopasowania do kultury organizacyjnej w pracy czy konieczność działania wbrew własnym przekonaniom, prędzej czy później może przemienić się w trudny do zażegnania konflikt – wewnętrzny lub zewnętrzny.

Nie masz na nic czasu

Samo zainteresowanie pracą nie jest niczym niewskazanym. Jednak kiedy poświęcamy się jej również po godzinach, zaniedbując przy tym swoje zainteresowania oraz relacje z bliskimi, to znak, że dzieje się coś złego. Żadna praca nie jest warta tego, by przekładać ją ponad życie osobiste.

Czujesz się niedoceniony

Wpływ na podjęcie decyzji o zmianie pracy ma w wielu przypadkach przeczucie o wynagrodzeniu nieadekwatnym do średnich rynkowych. Pracownicy, którzy czują się niewystarczająco doceniani w stosunku do zaangażowania, oddania firmie czy osiąganych dla niej wyników stają się bardziej sfrustrowani. To dobry czas, by pomyśleć o zmianie pracodawcy na takiego, który nagrodzi twój wkład w rozwój firmy odpowiednio wysokim wynagrodzeniem.

Firma ma problemy finansowe

Kolejnym ważnym powodem, by zacząć rozglądać się za nową pracą są problemy finansowe naszej firmy. Mniejsze budżety, zwolnienia pracowników czy spóźnienia wypłat to najlepsze oznaki tego, że dzieje się źle. Lepiej oszczędzić sobie stresu związanego z niestabilną sytuacją przedsiębiorstwa, odpowiednio wcześniej zaczynając szukać alternatywnej posady poprzez wysyłanie wypełnionych szablonów CV.

Nikt w ciebie nie inwestuje

Pracownik, który angażuje się w rozwój firmy, ma praco oczekiwać tego samego od pracodawcy. Kiedy więc jednak czujemy, że nie daje nam on możliwości podnoszenia kompetencji, zdobywania nowych umiejętności i nie czeka nas w danej firmie awans, warto zastanowić się, czy chcemy spędzić w niej kolejne lata swojej kariery zawodowej.

Nie odnajdujesz się wśród pracowników

Atmosfera pracy oddziałuje również na twoich współpracowników. Czujesz, że stali się malkontentami? Mają mniejszą energię do pracy? Sami chętnie, by z niej odeszli? Ich nastawienie nie jest dla ciebie obojętne, dlatego warto wziąć sprawy w swoje ręce i zdecydować o przyszłości w danej firmie.

Shares
Share This