Minęły czasy, w których pracownik był związany z jedną firmą przez większość swojej kariery zawodowej. Spora rotacja w kadrach to codzienność w niemal każdej branży. Co jest jej powodem? Dlaczego najczęściej decydujemy się na zmianę obecnej posady? Poniżej przedstawiamy 5 powodów, które mogą dotyczyć także Ciebie!

Niskie zarobki

Jak łatwo się domyślić, głównym argumentem przesądzającym o złożeniu wypowiedzenia, są pieniądze. Spora część firm nie daje swoim pracownikom podwyżek ani możliwości awansu, co stanowi najlepszą motywację do zmiany pracodawcy. Niskie wynagrodzenie łatwiej zaakceptować na początku swojej drogi zawodowej, jednak po kilku latach pracy naturalnie zależy nam na byciu docenionym. Jeśli pracodawca nie jest nam tego w stanie zapewnić, spada nasza motywacja i satysfakcja z pracy, którą chętnie zmieniamy.

6 powodów dla których najczęściej zmieniamy pracę - 2

Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie to jeden z głównych powodów zmiany pracy.

Brak stabilizacji

Sytuacja firmy odgrywa ogromną rolę w poziomie przywiązania do jej pracowników. Przedsiębiorstwa, które brykają się z problemami finansowymi, tnące koszty i redukujące etaty, są szczególnie narażone na rotację pracowników. Nic dziwnego, że chcąc się zabezpieczyć przed utratą pracy, składają swoje CV w innych miejscach. Podobnie bywa w przypadku osób zatrudnionych na okresie próbnym, które wraz z jego końcem nie otrzymują konkretnej informacji o dalszym zatrudnieniu.

Zero wyzwań

Nawet najciekawsza praca staje się nużąca, jeśli nie czekają w niej na nas żadne nowe zadania. Brak wyzwań, przewidywalność i nuda to najprostszy sposób na wypalenie zawodowe, którego należy unikać jak ognia. Jeśli chcemy czujemy, że na obecnym stanowisku i w danej firmie nie spotka nas już nic lepszego, może warto rozważyć wysłanie swojego CV w odpowiedzi na inne oferty pracy w naszym zawodzie.

Praca po godzinach

Jak przyznają sami pracownicy, na decyzję o zmianie pracy bardzo często wpływają wygórowane oczekiwania pracodawcy. Każdy z nas miał choć raz styczność z szefem, który wydzwania lub pisze do nas e-maile poza godzinami pracy, a nawet w weekendy czy podczas urlopu. Dla swojego własnego zdrowia lepiej zacząć się za nową pracą, w której pracodawca szanuje wolny czas osób zatrudnionych w swojej firmie.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Zła atmosfera

Atmosfera pracy wywiera ogromny wpływ na nasze zadowolenie zawodowe. Im gorzej czujemy się w gronie naszych kolegów z pracy, tym większa szansa, że prędzej czy później zdecydujemy się na wysłanie swojego CV do innego pracodawcy. Pamiętajmy, że w pracy spędzamy sporą część swojego życia – warto otaczać się w niej ludźmi, którzy sprawiają, że mamy chęć codziennie wstawać z łóżka i ruszać do firmy.

Relacje z pracodawcą

To od stosunków z pracodawcą zależy w dużej mierze jak całościowo oceniamy naszą pracę w danej firmie. Napięta relacja z przełożonym jest nie tylko stresująca i frustrująca, ale i na dłuższą metę – nie warta naszego czasu i energii. Nawet jeśli jest wystarczająco dobrze płatna, powinniśmy zastanowić się nad jej zmianą na inną, która może zaprocentować zdrowymi stosunkami z szefem i bezstresową atmosferą.

Shares
Share This