Nie od dzisiaj wiadomo, że odpowiednio napisane CV zwiększa szansę na znalezienie wymarzonej pracy. Nic w tym dziwnego, w końcu jest ono naszą wizytówkę i to na jej podstawie osoba rekrutująca wyrobi sobie o nas wstępną opinię. Aby uniknąć posądzenia o brak profesjonalizmu, warto zwrócić uwagę, czy przy pisaniu CV nie popełniliśmy jednego z poniższych błędów.

  1. Złe formatowanie CV

Pierwszą rzeczą, na którą zwróci uwagę osoba rekrutująca, będzie wygląd naszego życiorysu. Jeżeli będzie on pognieciony, napisany odręcznie lub na brudnym papierze, to nie ma możliwości, aby pozostawiło one dobre wrażenie. Podobnie będzie z CV niesformatowanym, przy którym użyto wielu stylów, kolorów i wielkości książki. Co prawda życiorys „artystyczny” może zostać doceniony w przypadku składania aplikacji na stanowisko wymagające kreatywności, jak grafik komputerowy, czy agent reklamowy, jednak w przypadku większości stanowisk najlepiej sprawdza się standardowy wygląd dokumentów – estetyczny i schludny.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

  1. Błędy

Niestety wciąż zdarza się, że kandydat przy pisaniu CV popełnia różnego rodzaju błędy (ortograficzne, stylistyczne, literówki itd.). Bez względu na to, jakiego rodzaju są to błędy, osoba czytająca CV odniesie wrażenie, że było ono pisane przez osobę niedokładną, która nie stara się robić porządnie tego, co ma robić. A po co pracodawcy taki pracownik?

  1. Nieodpowiednie zdjęcie

Najlepsze wrażenie robi zdjęcie portretowe, na którym jesteś sobą i jesteś ubrany w profesjonalny strój (marynarka, koszula, elegancka bluzka). Pod żadnym pozorem nie powinno się dołączać do CV zdjęć przedstawiających nas w codziennych sytuacjach, np. z imprez lub w dresie. One są dobre do pokazania znajomym, jednak na pracodawcy nie zrobią pozytywnego wrażenia.

  1. Złe dane kontaktowe

Należy pamiętać o podaniu w CV precyzyjnych danych kontaktowych, takich jak numer telefony, czy adres e-mail. Koniecznym jest, aby były one profesjonalne i nie wzbudzały śmiechu u pracodawcy, nikt nie potraktuje poważnie osoby z adresem misiaczek@buziaczek.pl lub ze śmieszną pocztą głosową.

  1. Nieprawdziwe informacje

Kłamstwo w CV to najgorszy błąd, jaki można popełnić. Nieprawdziwe dane dotyczące edukacji, doświadczenia zawodowego, czy umiejętności są bardzo łatwe do zweryfikowania, a pozostawiają duży niesmak. Unikaj tego za wszelką cenę.

  1. Brak zgody na przetwarzanie danych osobowych

Jeżeli nie umieścimy w CV wyżej wymienionej zgody, to nie mamy żadnych szans na znalezienie pracy. Powód jest prosty, pracodawca nie ma wtedy prawa się z nami skontaktować. Dlatego też zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest najistotniejszym elementem życiorysu.

Shares
Share This