Pierwsza rozmowa z rekruterem to jedyna szansa, by zrobić na nim dobre wrażenie. Mówienie o swoich doświadczeniach, kwalifikacjach i cechach przydatnych na oferowanym przez firmę stanowisku to jedno. Równie ważne są komunikaty niewerbalne, które wysyłasz rozmówcy, tematy związane z poprzednią pracą, które poruszasz czy pytania, które zadajesz rekruterowi. Niektóre z nich mogą skutecznie przekreślić twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Których z nich wystrzegać się, by nie zniechęcić potencjalnego pracodawcy?

Obgadywanie poprzedniego pracodawcy

Większość osób biorących udział w procesie rekrutacji do nowej firmy nie jest zadowolona z pracy w obecnej. Chęć zmiany pracy wynikać może z różnych czynników – zbyt wymagający szef, niskie wynagrodzenie czy niezbyt zgrany zespół współpracowników to tylko niektóre z nich. Warto jednak byś wszystkie te powody zachował dla siebie. Nawet jeśli praca w poprzednie firmie była dla ciebie niesatysfakcjonująca, nie opowiadaj o jej cieniach potencjalnemu pracodawcy. A już na pewno wystrzegaj się krytykowania dawnego szefa – większość rekruterów odbierze to jako brak klasy i szacunku. Dlatego o byłym pracodawcy lepiej mówić dobrze albo… wcale.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Kiepskie pierwsze wrażenie

Dobre wrażenie to połowa sukcesu podczas rozmowy rekrutacyjnej. Warto byś zadbał o nie już od samego początku, podając odpowiednio dłoń rekruterowi i patrząc mu w oczy. Równie istotny jest strój, w którym pojawisz się na rozmowie – nieodpowiedni ubiór może być dla rekrutera sygnałem, że nie do końca poważnie podchodzisz do pracy w firmie. Brak przygotowania do rozmowy bywa z kolei odczytywany jako niekompetencja i brak szacunku do potencjalnego pracodawcy. Nic nie działa na rekruterów tak irytująco jak odpowiadanie na pytania dotyczącego tego, czym w ogóle zajmuje się firma, do której aplikujesz.

Kłamstwo ma krótkie nogi

Jak pokazują badania, blisko połowa składanych przez Polaków CV zawiera nieprawdziwe lub niekompletne informacje. Koloryzowanie na temat posiadanych umiejętności lub znajomości języka czy przypisywanie sobie pożądanych na danym stanowisku cech to już standard. Pamiętaj jednak, że rekruterzy mają do czynienia z dziesiątkami, jeśli nie setkami kandydatów, przez co doskonale znają ich triki, z pomocą których próbują za wszelką cenę otrzymać wymarzoną pracę. Rekruterzy umiejętnie rozszyfrowują jednak nieszczerych kandydatów zadając im pytania mające na celu zweryfikowanie ich rzekomych umiejętności. Pamiętaj – szczerość to jedna z ważniejszych cech pracowników!

Długa lista wymagań

Jak pokazują badania przeprowadzone wśród rekruterów, irytująco działają na nich również kandydaci, którzy w trakcie rozmowy skupiają się głównie na swoich oczekiwaniach finansowych. Oczywiście – pensja jest jednym z ważniejszych czynników decydujących o podjęciu danej pracy. Pierwsza rozmowa z rekruterem to jednak niezbyt dobry moment, by podkreślać związane z nią oczekiwania finansowe. Zamiast tego skup się raczej na możliwościach rozwoju, związanych ze stanowiskiem, na które składasz CV. Pokażesz dzięki temu, że jesteś osobą ambitną i zmotywowaną do pracy.

 

5 zachowań przez które zniechęcisz potencjalnego pracodawcę - 2

Pierwsza rozmowa z rekruterem to niezbyt dobry moment, by podkreślać swoje oczekiwania finansowe.

Z kwiatka na kwiatek

Często zmieniasz pracę? Nigdzie nie pracowałeś dłużej niż kilka miesięcy? Rekruter może odebrać cię jako osobę niezdecydowaną, wiecznie niezadowoloną lub trudną w kontaktach z pracodawcą, współpracownikami oraz klientami. A przecież nie po to poświęca czas na rozmowę z tobą, byś odszedł z firmy po krótkim czasie lub był z niej szybko zwolniony.

 

Shares
Share This