To naturalne, że przed rozmową kwalifikacyjną z potencjalnym pracodawcą odczuwamy stres. To normalna reakcja organizmu na stojące przed nami wyzwanie. Grunt jednak to nie pozwolić nerwom by wzięły nad nami górę, zaprzepaszczając w efekcie szanse na zdobycie upragnionej pracy. Jak radzić sobie z emocjami? Jak utrzymać nerwy na wodzy? Jakich technik użyć, aby dobrze wypaść na rozmowie z rekruterem? Podpowiadamy!

Kontroluj oddech

Jednym ze skuteczniejszych sposobów panowania nad stresem jest znajomość technik oddechowych. Ta prosta metoda polega na braniu kilku płytkich oddechów i wypuszczaniu powietrza ustami. Dzięki niej możemy się uspokoić i uchronić przed paraliżującym stresem. Jeśli szczególnie ciężko radzimy sobie w nerwowych sytuacjach, dobrym pomysłem mogą okazać się lekcje jogi lub medytacji, które pozwolą Ci lepiej poznać swój organizm.

5 sposobów na stres przed rozmową kwalifikacyjną - 2

Joga to doskonały sposób na opanowanie nerwów przed rozmową kwalifikacyjną.

Myśl pozytywnie

Pozytywne nastawienie to połowa sukcesu. Nawet jeśli myśl o spotkaniu z rekruterem napawa Cię strachem, zacznij podchodzić do rozmowy z entuzjazmem, traktując ją jako szansę na zaprezentowanie swojej wiedzy i umiejętności, które – nie ma przecież wątpliwości – posiadasz. Zaufaj swoim kompetencjom i uwierz w to, że jeśli chcesz, to możesz zdobyć upragnioną posadę.

Wyobraź sobie swój sukces

Za bardzo skuteczne w pokonywaniu stresu uważa się również techniki wizualizacji. W przypadku rozmowy kwalifikacyjnej, możemy na przykład odegrać jej pożądany przebieg w głowie. Wystarczy, że wyobrazisz sobie moment przywitania z rekruterem, zadane przez niego pytania i udzielone przez Ciebie odpowiedzi, a następnie zadowolony wychodzisz z rozmowy. Dzięki temu poczujesz, że masz kontrolę nad sytuacją i łatwiej będzie Ci zrealizować zaplanowany scenariusz w rzeczywistości.

Nie śpiesz się

Wiele osób w stresowych sytuacjach ma problem z logicznym wypowiadaniem swoich myśli. Często mówimy zbyt szybko, nieskładnie, zapominamy o pewnych faktach, które mogą mieć decydujący wpływ na nasze być albo nie być. Aby tego uniknąć, warto maksymalne skupić się na tym, co mamy do powiedzenia, dając sobie czas na odpowiedź na każde pytanie rekrutera.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Przygotuj się

Z pozoru oczywista kwestia o której niestety często zapominamy – odpowiednie przygotowanie do spotkania z rekruterem. Przed rozmową warto pamiętać o zapisaniu numeru telefonu rozmówcy, w razie gdybyśmy mieli problem z dotarciem, naszykować strój – co uchroni nas przed nerwowym kompletowaniem garderoby oraz przygotować niezbędne dokument, w tym CV, potwierdzające nasze kwalifikacje na dane stanowisko. Na samą rozmowę warto przybyć odrobinę wcześniej, aby nie denerwować się dodatkowo korkami na mieście czy problemem ze znalezieniem ulicy.

Nie wierzysz, że rozmowa kwalifikacyjna może być bezstresowa? Zastosuj się do powyższych metod i przekonaj się, że rekruter to też człowiek – a wymarzona praca jest w zasięgu Twoich możliwości!

Shares
Share This