Praca, którą do tej pory lubiłeś zaczęła cię męczyć? Trudniej jest ci znaleźć motywację do porannego wstawania? Codziennie odliczasz godziny do wyjścia z pracy? To może być burnout, syndrom wypalenia zawodowego, który dotyka coraz większej liczby pracowników. Jak prawidłowo go rozpoznać? Czym grozi burnout? Jak mu zapobiegać?

Kiedy praca wypala?

Wypalenie zawodowe, przez wielu specjalistów nazywane chorobą cywilizacyjną XXI wieku, rozumiane jest jako przewlekły stan psychofizycznego wyczerpania organizmu, który powodowany jest trwającym długo stresem w pracy. Na wypalenie zawodowe narażone są zwłaszcza osoby których praca wymaga ciągłego kontaktu z innymi ludźmi – lekarze, nauczyciele czy psycholodzy. Wypalenie może pojawić się również u osób pracujących w zupełni innych zawodach, a prowadzą do niego zwykle takie czynniki jak:

  • nadmiar obowiązków,
  • częste zmiany wymagań wobec pracownika,
  • brak pochwał za wykonywaną pracę,
  • konflikt wartości na linii pracownik-firma,
  • zaburzone relacje międzyludzkie.

CV nie musi być nudne 🙂 Sprawdź moje propozycje.

Jak poznać, że to wypalenie?

Długotrwały stres powoduje, że przestajemy dbać o siebie i zasoby, którymi dysponujemy.

Sam przebieg wypalenia podzielić można na trzy fazy.

Faza 1 – obejmuje okres, w którym odczuwamy ciągłe, narastające wyczerpanie organizmu. Jest ono tak silne, że organizm nie regeneruje się w trakcie weekendu, po którym do pracy wracamy jeszcze bardziej zmęczeni. To z kolei skutkuje rezygnacją z podejmowanych dotychczas aktywności, zarówno tych zawodowych, jak i prywatnych. Stajemy się apatyczni i zaczynamy izolować się od świata.

Faza 2 – to czas, w którym spada nasza kreatywność w pracy – poszczególne zadania zajmują nam coraz więcej czasu i energii, a ich efekty są gorsze. Przez to z kolei pogłębia się stan napięcia emocjonalnego, który może skutkować agresją werbalną wobec współpracowników, klientów czy pacjentów.

Faza 3 – na tym etapie pojawiają się objawy psychosomatyczne. Zaniedbany organizm walczy o swoje poprzez problemy ze snem, dolegliwości trawienne czy podatność na zachorowania. W ciężkich przypadkach wypalenie zawodowego może pojawiać się depresja, a nawet myśli samobójcze bądź uzależnienia.

Jak nie dać się wypaleniu zawodowemu?

Wypalenie zawodowe znacznie obniża jakość naszego życia. By temu zapobiec, warto pracować  taki sposób, by wypaleniu zapobiegać bądź je ograniczać.

Zadbaj o sen

Dobry sen rozumiany jest nie tylko jako jego odpowiednia ilość, ale również komfortowe warunki. Po ciężkim dniu pracy powinniśmy odpoczywać na miękkim, wygodnym łóżku w pokoju z dostępem do świeżego powietrza.

Postaw na ruch

Stan wyczerpania wpływa nie tylko na nasz umysł, ale i na ciało, które staje się napięte i obolałe. Dolegliwości te najlepiej likwiduje ruch, podczas którego uwalniane są dodatkowo endorfiny poprawiające nastrój. Wystarczy już 20 minut ruchu dziennie 3 razy w tygodniu, by skuteczniej walczyć z negatywnymi emocjami w pracy.

 

5 sposobów na wypalenie zawodowe - 2

Joga to doskonały sposób na wyciszenie i regenerację po ciężkim dniu pracy.

Znajdź hobby

Spacery z psem, czytanie książek czy gotowanie lub inne pasje są najlepszym sposobem na oderwanie się od codzienności. To właśnie hobby daje nam często poczucie sensu i celu w życiu. Dzięki niemu zapominamy o pracy i skupiamy się na przyjemnościach, redukując towarzyszący nam stres.

Odpoczywaj

Odpoczynek od pracy ważny jest nie tylko w domu, ale i w jej trakcie. Pracując ciągle, bez chwili przerwy działamy mniej efektywnie, co może pogłębiać nasze niezadowolenie. Dobrym sposobem pracy są kilkunastominutowe przerwy co godzinę, w trakcie których warto dotlenić organizm i zająć się czymś niezwiązanym z pracą.

Określ swoje priorytety

Wypalenie zawodowe to czas, w którym powinniśmy na poważnie rozważyć nasze życiowe priorytety. Być może praca, którą wykonujemy straciła dla nas sens? Może to czas na odważne zmiany? Być może warto wysłać CV na inne stanowisko w innej firmie?

 

Shares
Share This